Great reasons to buy from us:
-
FREE SHIPPING
-
GUARANTEED LOWEST PRICE
-
FAST ORDER PROCESSING
-
30 DAY MONEY BACK GUARANTEE
Bring the party outdoors! Whether you're hosting or enjoying a quiet drink at home, you can pour fresh beverages from single or twin taps for beer, wine, or other draft beverages.
Features
-
5.7 cu. ft. capacity
-
Stores up to 1 half barrel, 1 quarter barrel, 1 slim quarter barrel, 2 slim 1/6 barrels, or 2 cornelius kegs (cornelius ball-lock fitting not included)
-
Beer & Beverage Dispensers are designed to work with CO2 for beer, cider, seltzer, soda and more
-
Wine & Beverage Dispensers use nitrogen to dispense wine or other non-carbonated draft beverages
-
CO2 or Nitrogen tank included
-
Lo-Boy coupler makes it easier to store, tap and swap out tall U.S. type D half barrels
-
Double-insulated tower reduces foam on pour
-
Integrated drain system keeps spillage under control
-
Includes 2 stow-on-board stainless steel shelves to store bottles and cans
-
Designed for outdoor use
-
Dynamic Cooling Technology delivers temperature stability
-
Digital controls allow you to select a temperature from 34°F to 60°F
-
Arctic white interior
-
Arctic white LED theater-style lighting
-
Reversible door allows for right or left swing
-
Door lock provides added security
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Product Dimensions | 23.875" W x 23.71875" D x 33.75" H |
| Shipping Dimensions | 28" W x 31" D x 37" H |
| Shipping Width | 28 inch |
| Shipping Depth | 31 inch |
| Shipping Height | 37 inch |
Other Details
| Specification | Details |
|---|---|
| Capacity (cu ft) | 5.7 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Electrical Requirements | 115 V / 60 Hz / 15A |
| Lock | Yes |
| Temperature Range | 34°F to 60°F |
| Shipping Weight (lbs) | 176 lb |
Warranties & Certifications
| Document | Download |
|---|---|
| Spec Sheet | Download |
Documents Included:
MOKR124-SSA1A
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
Description
Bring the party outdoors! Whether you're hosting or enjoying a quiet drink at home, you can pour fresh beverages from single or twin taps for beer, wine, or other draft beverages.
Features
-
5.7 cu. ft. capacity
-
Stores up to 1 half barrel, 1 quarter barrel, 1 slim quarter barrel, 2 slim 1/6 barrels, or 2 cornelius kegs (cornelius ball-lock fitting not included)
-
Beer & Beverage Dispensers are designed to work with CO2 for beer, cider, seltzer, soda and more
-
Wine & Beverage Dispensers use nitrogen to dispense wine or other non-carbonated draft beverages
-
CO2 or Nitrogen tank included
-
Lo-Boy coupler makes it easier to store, tap and swap out tall U.S. type D half barrels
-
Double-insulated tower reduces foam on pour
-
Integrated drain system keeps spillage under control
-
Includes 2 stow-on-board stainless steel shelves to store bottles and cans
-
Designed for outdoor use
-
Dynamic Cooling Technology delivers temperature stability
-
Digital controls allow you to select a temperature from 34°F to 60°F
-
Arctic white interior
-
Arctic white LED theater-style lighting
-
Reversible door allows for right or left swing
-
Door lock provides added security
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Product Dimensions | 23.875" W x 23.71875" D x 33.75" H |
| Shipping Dimensions | 28" W x 31" D x 37" H |
| Shipping Width | 28 inch |
| Shipping Depth | 31 inch |
| Shipping Height | 37 inch |
Other Details
| Specification | Details |
|---|---|
| Capacity (cu ft) | 5.7 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Electrical Requirements | 115 V / 60 Hz / 15A |
| Lock | Yes |
| Temperature Range | 34°F to 60°F |
| Shipping Weight (lbs) | 176 lb |
Warranties & Certifications
| Document | Download |
|---|---|
| Spec Sheet | Download |
Documents Included:
Shipping
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
