Great reasons to buy from us:
-
FREE SHIPPING
-
GUARANTEED LOWEST PRICE
-
FAST ORDER PROCESSING
-
30 DAY MONEY BACK GUARANTEE
The Coyote 50" Combo Built-In Grill - C3CO50 offers powerful outdoor cooking performance with a versatile combination of gas grilling and flat top cooking. Designed with premium stainless-steel construction, this grill provides durability and professional-grade results for any outdoor kitchen setup.
Featuring Infinity Burners for the gas grill and U-Burners for the gas flat top, this combo unit delivers efficient and even heat distribution across the cooking surface. With a spacious cooking area capable of preparing up to 36 hamburgers at once, it is ideal for entertaining family and friends.
The grill is equipped with ceramic briquettes for superior heat retention and stainless-steel cooking grates for durability and easy maintenance. A flame thrower ignition system ensures reliable startup, while the redesigned end cap and handle add a modern touch to the grill’s professional design.
Built with high-quality 304 stainless steel and designed for built-in installations, the Coyote 50" Combo Built-In Grill is a powerful and stylish addition to any outdoor cooking space.
Features & Benefits
-
Gas Grill: Infinity Burners
-
Gas Flat Top: U-Burners
-
Newly redesigned end cap and handle
Dimensions
| Dimension Type | Measurement |
|---|---|
| Overall Dimensions | 23" H x 50" W x 25 1/2" D |
| Cutout Dimensions | 10 1/4" H x 47 3/4" W x 20 1/2" D |
Other Details
| Specification | Details |
|---|---|
| Gas Burner Qty | 2 |
| Gas Burner Total BTU's | 40000 |
| Power (V) | 120 |
| Number of Hamburgers at One Time | 36 |
| Main Grilling Area (Sq. In,) | 600 |
| Secondary Grilling Area (Sq. In,) | 300 |
| Exterior Material | stainless-steel |
| Exterior Material Grade | 304 |
| Heating Grid Material | Ceramic Briquettes |
| Cooking Grate Material | stainless-steel |
| Includes Rotisserie Kit | Available |
| Hezt Zone Separators | Yes |
| Ignition Type | Flame Thrower |
| Safety Valve / Thermocouple | No |
| Spring Assisted Hood | No |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | Available |
Options & Accessories
-
Gray Cover For 50" Built-In Gas Grills (CCVR50C-BIG)
-
2 Pack of Island Vent Covers (COYVENT)
-
Smoker Box (CSBX)
Warranties & Certifications
| Category | Details |
|---|---|
| Warranty | Included |
Documents
C3CO50LP, C3CO50NG
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
Description
The Coyote 50" Combo Built-In Grill - C3CO50 offers powerful outdoor cooking performance with a versatile combination of gas grilling and flat top cooking. Designed with premium stainless-steel construction, this grill provides durability and professional-grade results for any outdoor kitchen setup.
Featuring Infinity Burners for the gas grill and U-Burners for the gas flat top, this combo unit delivers efficient and even heat distribution across the cooking surface. With a spacious cooking area capable of preparing up to 36 hamburgers at once, it is ideal for entertaining family and friends.
The grill is equipped with ceramic briquettes for superior heat retention and stainless-steel cooking grates for durability and easy maintenance. A flame thrower ignition system ensures reliable startup, while the redesigned end cap and handle add a modern touch to the grill’s professional design.
Built with high-quality 304 stainless steel and designed for built-in installations, the Coyote 50" Combo Built-In Grill is a powerful and stylish addition to any outdoor cooking space.
Features & Benefits
-
Gas Grill: Infinity Burners
-
Gas Flat Top: U-Burners
-
Newly redesigned end cap and handle
Dimensions
| Dimension Type | Measurement |
|---|---|
| Overall Dimensions | 23" H x 50" W x 25 1/2" D |
| Cutout Dimensions | 10 1/4" H x 47 3/4" W x 20 1/2" D |
Other Details
| Specification | Details |
|---|---|
| Gas Burner Qty | 2 |
| Gas Burner Total BTU's | 40000 |
| Power (V) | 120 |
| Number of Hamburgers at One Time | 36 |
| Main Grilling Area (Sq. In,) | 600 |
| Secondary Grilling Area (Sq. In,) | 300 |
| Exterior Material | stainless-steel |
| Exterior Material Grade | 304 |
| Heating Grid Material | Ceramic Briquettes |
| Cooking Grate Material | stainless-steel |
| Includes Rotisserie Kit | Available |
| Hezt Zone Separators | Yes |
| Ignition Type | Flame Thrower |
| Safety Valve / Thermocouple | No |
| Spring Assisted Hood | No |
| Thermometer | Analog |
| Includes Smoker Box | Available |
Options & Accessories
-
Gray Cover For 50" Built-In Gas Grills (CCVR50C-BIG)
-
2 Pack of Island Vent Covers (COYVENT)
-
Smoker Box (CSBX)
Warranties & Certifications
| Category | Details |
|---|---|
| Warranty | Included |
Documents
Shipping
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
