The FFRF36IF features a versatile design that meets NSF-7 and UL-471 commercial standards but is also approved for residential use. Sized at 36" wide, this all-in-one, side-by-side refrigerator-freezer is designed for built-in or freestanding installation. The two doors feature an integrated stainless steel frame designed to accept full panel overlays, allowing users to seamlessly blend the unit into their own cabinetry design (panel size: 27 7/8" H x 17 9/16" W; 3/4" thick with a maximum weight of 10 lbs.). Users must supply their own door handle. The digital controls are located in the kickplate, allowing you to adjust the temperature without opening the door. This unit has a sealed back design to enable easier cleanup and added space savings.
DOWNLOADS
Download
BROCHURE w/ DRAWINGS
FFRF36IF.pdf
Download
TECHNICAL DRAWING (.dwg)
FFRF36IF_REF._FREEZER__A-C_2018_.dwg
MSDS INFORMATION
R600a_K.pdf
Energy Guide
SKUs of this product:
FFRF36IF, FFRF36
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%
Description
SPECIFICATIONS
Overview
Height of Cabinet 34.25" (87 cm)
Width 35.5" (90 cm)
Depth 24.25" (62 cm)
Depth with door at 90° 42.0" (107 cm)
Capacity 5.8 cu.ft. (164 L)
Defrost Type Frost-Free
Door Panel-Ready or Stainless Steel
Cabinet Black
US Electrical Safety ETL
Canadian Electrical Safety ETL-C
Sanitation ETL-S
Energy Usage/Year 504.0kWh/year
Amps 1.3
Voltage/Frequency 115 V AC/60 Hz
Weight 160.0 lbs. (73 kg)
Shipping Weight 200.0 lbs. (91 kg)
Parts & Labor Warranty 1 Year
Compressor Warranty 5 Years
UPC 761101067704 or 761101063140
Refrigerator-Freezer
Door Swing French
Adjustable Shelves Yes
Interior Light Yes
Refrigerator - Interior Height 23.5" (60 cm)
Refrigerator - Interior Width 12.75" (32 cm)
Refrigerator - Interior Depth 16.75" (43 cm)
Refrigerator - Capacity 2.9 cu.ft
Refrigerator - Shelf Type Glass
Refrigerator - Shelf Qty 3
Refrigerator - Temperature Range 36°F to 46°F
Refrigerator - Refrigerant Type R600a
Refrigerator - Refrigerant Amount 1.59 oz.
Freezer - Interior Height 23.5" (60 cm)
Freezer - Interior Width 12.75" (32 cm)
Freezer - Interior Depth 16.75" (43 cm)
Freezer - Capacity 2.9 cu.ft
Freezer - Shelf Type Chrome
Freezer - Shelf Qty 3
Thermostat Type Digital
Fan Type Interior and Exterior
Refrigerant Type R600a
Refrigerant Amount 1.59 oz.
High Side PSI 150.0
Low Side PSI 50.0
Level Legs 2
Freezer - Temperature Range -22°F to 46°F
Compressor Step Height 4.75" (12 cm)
Compressor Step Width 12.75" (32 cm)
Compressor Step Depth 4.25" (11 cm)
FEATURES
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 standard and meets UL-471 for use in commercial settings
Built-in capable
Front-breathing system allows the unit to be used built-in
All-in-one design
Separate refrigerator and freezer sections with single compressor operation
Panel-ready doors
or
Pro style handles
Stainless steel handles offer an attractive finish for the appliance
Frost-free operation
No-frost operation ensures reduced maintenance in both the refrigerator and freezer compartments
Digital thermostat
LED lighting (refrigerator)
Adjustable shelves (5 placement options)
Convertible freezer
Freezer compartment temperature can be set to serve as a second refrigerator as needed
Internal fans
Fan-forced cooling ensures the unit is evenly cooled from top to bottom
Sealed back
Space-saving design with no exposed coils in the rear offers easy cleanability
Temperature memory function
In the event of power loss, the unit will retain its last temperature settings upon power recovery
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Leveling legs
Two leveling legs ensure the unit is even when placed on uneven surfaces
CARB Compliant
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
DESCRIPTION
DOWNLOADS
BROCHURE w/ DRAWINGS
FFRF36IF.pdf
TECHNICAL DRAWING (.dwg)
MSDS INFORMATION
R600a_K.pdf
Energy Guide
Shipping
Reviews
Summit 36
Summit 36" Wide Built-In Refrigerator-Freezer - FFRF36
Color
Summit 36