Great reasons to buy from us:
-
FREE SHIPPING
-
GUARANTEED LOWEST PRICE
-
FAST ORDER PROCESSING
-
30 DAY MONEY BACK GUARANTEE
Introducing the new Nostalgie II 36″ dual fuel range, a classic addition with a touch of innovation to any kitchen. This range feature sealed burners equipped with total black brass burner that has a non-stick nanotechnological coating, heavy cast iron grates, 3.5 cu. ft. total oven capacity and soft closing door system.
The taste of tradition, with a modern twist.
The perfect blend of past and present, creating the very heart of your home. Nostalgie is the range of cooking systems that combines elegant retro aesthetic inspiration with cutting edge technologies.
Nostalgie range cookers integrate highly professional technologies and excellent materials with a classic style that is always inspiring. Undisputed protagonists of the kitchen, they offer a complete choice of sizes (from 30 to 60 inches) and various configurations: you can choose the flush-top induction up to 6 cooking zones with bridge function for 48 inches version, single or double oven, standard colors or RAL colors on request, various finishes and accessories.
Only available as an option for the Nostalgie collection, Noblesse frames are more than just a detail: they are a fine design feature that frames the front panels, matching the metallic finishes of the handles and knobs. The blind door inspired by the past is another option that elegantly enriches the style of Nostalgie.
Features
-
Dual gas burners with power up to 25,000 BTU as standard
-
Total Black brass burner with non-stick nanotechnological coating
-
Highly specialized cooktops
-
Cooktop (hob) with cast iron pan supports
-
Precise electronic temperature control
-
Door and drawer with soft-closing system
-
Quick start oven
-
Heavy-duty cast iron grates
-
Solid oven door
-
Easy clean enamel oven interior
-
European convection system
Oven Functions – UOV 80 M
-
Pizza function
-
Quick start
-
Multiple fan cooking
-
Intensive cooking
-
Fan grill cooking
-
Grill cooking with closed door
-
Cooking from above
-
Cooking from below
-
Static normal cooking
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Exterior Width | 36" |
| Width | 35 3/4" |
| Depth | 27" |
| Height | 38 1/2" |
| Depth with Door Open (90°) | 40 1/2" |
| Interior Width | 25 3/8" |
| Interior Height | 14 3/8" |
| Interior Depth | 16 1/8" |
| Product Weight | 290 lbs |
Other Details
| Specification | Details |
| Brand | ILVE |
| Series | Nostalgie II |
| Appliance Category | Range |
| Design Style | Retro Style |
| Noblesse Frames | No |
| Fuel Type | Dual Fuel |
| Style | Freestanding |
| Control Location | Front |
| Total Capacity | 3.5 cu. ft. |
| Number of Ovens | Single Oven |
| Main Oven Capacity | 3.5 cu. ft. |
| Cooktop Configuration | 6 Sealed Burners + Griddle |
| Number of Burners | 6 |
| Griddle | Yes |
| Highest Burner Output | 25,000 BTU |
| Burner Output N1 | 25,000 BTU |
| Burner Output N2 | 7,000 BTU |
| Burner Output N3 | 25,000 BTU |
| Burner Output N4 | 10,500 BTU |
| Burner Output N5 | 10,500 BTU |
| Burner Output N6 | 10,500 BTU |
| Oven Control Type | Knobs |
| Oven Door Type | Solid Door |
| Oven Cleaning Type | Easy Clean Enamel Cavities |
| Voltage | 240 |
| Amps | 15.4 |
| Convection | Yes |
| Display Type | LCD Display |
| Number of Racks | 2 |
| Drawer | Storage Drawer |
| Timer | Yes |
| Rotisserie | Yes |
| Soft Close Door | Yes |
| Gas Conversion Kit Included | Yes |
| European Convection | Yes |
Warranties & Certifications
| Item | Details |
| Warranty | 2 Year Parts and Labor |
| ADA Compliant | No |
| Star-K Certified | No |
Documents
-
How to Replace Handles and Knobs on ILVE Nostalgie Ranges.pdf
-
How to Replace Internal and Intermediate Glass Panels on ILVE Ranges.pdf
-
How to Replace a Gas Cooktop on ILVE Nostalgie & Professional Plus Ranges.pdf
-
Installing Cylinder Legs – 7 Simple Steps for a Perfect ILVE Nostalgie Range Setup.pdf
UP36FQNMPAWB, UP36FQNMPAWBLP, UP36FQNMPAWC, UP36FQNMPAWCLP, UP36FQNMPAWG, UP36FQNMPAWGLP, UP36FQNMPAWP, UP36FQNMPAWPLP, UP36FQNMPBGB, UP36FQNMPBGBLP, UP36FQNMPBGC, UP36FQNMPBGCLP, UP36FQNMPBGG, UP36FQNMPBGGLP, UP36FQNMPBGP, UP36FQNMPBGPLP, UP36FQNMPBKB, UP36FQNMPBKBLP, UP36FQNMPBKC, UP36FQNMPBKCLP, UP36FQNMPBKG, UP36FQNMPBKGLP, UP36FQNMPBKP, UP36FQNMPBKPLP, UP36FQNMPBUB, UP36FQNMPBUBLP, UP36FQNMPBUC, UP36FQNMPBUCLP, UP36FQNMPBUG, UP36FQNMPBUGLP, UP36FQNMPBUP, UP36FQNMPBUPLP, UP36FQNMPEGB, UP36FQNMPEGBLP, UP36FQNMPEGC, UP36FQNMPEGCLP, UP36FQNMPEGG, UP36FQNMPEGGLP, UP36FQNMPEGP, UP36FQNMPEGPLP, UP36FQNMPMBB, UP36FQNMPMBBLP, UP36FQNMPMBC, UP36FQNMPMBCLP, UP36FQNMPMBG, UP36FQNMPMBGLP, UP36FQNMPMBP, UP36FQNMPMBPLP, UP36FQNMPMGB, UP36FQNMPMGBLP, UP36FQNMPMGC, UP36FQNMPMGCLP, UP36FQNMPMGG, UP36FQNMPMGGLP, UP36FQNMPMGP, UP36FQNMPMGPLP, UP36FQNMPRAB, UP36FQNMPRABLP, UP36FQNMPRAC, UP36FQNMPRACLP, UP36FQNMPRAG, UP36FQNMPRAGLP, UP36FQNMPRAP, UP36FQNMPRAPLP, UP36FQNMPSSB, UP36FQNMPSSBLP, UP36FQNMPSSC, UP36FQNMPSSCLP, UP36FQNMPSSG, UP36FQNMPSSGLP, UP36FQNMPSSP, UP36FQNMPSSPLP, UP36FQNMPWHB, UP36FQNMPWHBLP, UP36FQNMPWHC, UP36FQNMPWHCLP, UP36FQNMPWHG, UP36FQNMPWHGLP, UP36FQNMPWHP, UP36FQNMPWHPLP
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
Description
Introducing the new Nostalgie II 36″ dual fuel range, a classic addition with a touch of innovation to any kitchen. This range feature sealed burners equipped with total black brass burner that has a non-stick nanotechnological coating, heavy cast iron grates, 3.5 cu. ft. total oven capacity and soft closing door system.
The taste of tradition, with a modern twist.
The perfect blend of past and present, creating the very heart of your home. Nostalgie is the range of cooking systems that combines elegant retro aesthetic inspiration with cutting edge technologies.
Nostalgie range cookers integrate highly professional technologies and excellent materials with a classic style that is always inspiring. Undisputed protagonists of the kitchen, they offer a complete choice of sizes (from 30 to 60 inches) and various configurations: you can choose the flush-top induction up to 6 cooking zones with bridge function for 48 inches version, single or double oven, standard colors or RAL colors on request, various finishes and accessories.
Only available as an option for the Nostalgie collection, Noblesse frames are more than just a detail: they are a fine design feature that frames the front panels, matching the metallic finishes of the handles and knobs. The blind door inspired by the past is another option that elegantly enriches the style of Nostalgie.
Features
-
Dual gas burners with power up to 25,000 BTU as standard
-
Total Black brass burner with non-stick nanotechnological coating
-
Highly specialized cooktops
-
Cooktop (hob) with cast iron pan supports
-
Precise electronic temperature control
-
Door and drawer with soft-closing system
-
Quick start oven
-
Heavy-duty cast iron grates
-
Solid oven door
-
Easy clean enamel oven interior
-
European convection system
Oven Functions – UOV 80 M
-
Pizza function
-
Quick start
-
Multiple fan cooking
-
Intensive cooking
-
Fan grill cooking
-
Grill cooking with closed door
-
Cooking from above
-
Cooking from below
-
Static normal cooking
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Exterior Width | 36" |
| Width | 35 3/4" |
| Depth | 27" |
| Height | 38 1/2" |
| Depth with Door Open (90°) | 40 1/2" |
| Interior Width | 25 3/8" |
| Interior Height | 14 3/8" |
| Interior Depth | 16 1/8" |
| Product Weight | 290 lbs |
Other Details
| Specification | Details |
| Brand | ILVE |
| Series | Nostalgie II |
| Appliance Category | Range |
| Design Style | Retro Style |
| Noblesse Frames | No |
| Fuel Type | Dual Fuel |
| Style | Freestanding |
| Control Location | Front |
| Total Capacity | 3.5 cu. ft. |
| Number of Ovens | Single Oven |
| Main Oven Capacity | 3.5 cu. ft. |
| Cooktop Configuration | 6 Sealed Burners + Griddle |
| Number of Burners | 6 |
| Griddle | Yes |
| Highest Burner Output | 25,000 BTU |
| Burner Output N1 | 25,000 BTU |
| Burner Output N2 | 7,000 BTU |
| Burner Output N3 | 25,000 BTU |
| Burner Output N4 | 10,500 BTU |
| Burner Output N5 | 10,500 BTU |
| Burner Output N6 | 10,500 BTU |
| Oven Control Type | Knobs |
| Oven Door Type | Solid Door |
| Oven Cleaning Type | Easy Clean Enamel Cavities |
| Voltage | 240 |
| Amps | 15.4 |
| Convection | Yes |
| Display Type | LCD Display |
| Number of Racks | 2 |
| Drawer | Storage Drawer |
| Timer | Yes |
| Rotisserie | Yes |
| Soft Close Door | Yes |
| Gas Conversion Kit Included | Yes |
| European Convection | Yes |
Warranties & Certifications
| Item | Details |
| Warranty | 2 Year Parts and Labor |
| ADA Compliant | No |
| Star-K Certified | No |
Documents
Shipping
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
