Great reasons to buy from us:
-
FREE SHIPPING
-
GUARANTEED LOWEST PRICE
-
FAST ORDER PROCESSING
-
30 DAY MONEY BACK GUARANTEE
Introducing the new Nostalgie II 36″ induction range, a classic addition with a touch of innovation to any kitchen. This range features 6 precise and efficient element zones, a 3.5 cu. ft. oven capacity, and a soft-closing door system, combining timeless design with modern performance.
Nostalgie – The taste of tradition, with a modern twist.
The perfect blend of past and present, Nostalgie cooking systems bring elegant retro aesthetics together with cutting-edge technology. Designed to be the heart of the home, Nostalgie range cookers integrate highly professional technologies and premium materials with a classic style that is always inspiring.
Available in a wide range of sizes (30″ to 60″) and configurations, Nostalgie offers flush-top induction cooktops with up to 6 cooking zones, single or double ovens, standard colors or optional RAL colors, and a variety of finishes and accessories. Optional design elements such as Noblesse frames and blind doors enhance the nostalgic appeal while maintaining refined elegance.
Features
-
Residual heat indicator
-
Timer with automatic stop
-
Bridge control
-
Booster function
-
Slide touch controls
-
Child safety lock
-
Overheating and liquid spill protection
-
Precise electronic temperature control
-
Door and drawer with soft-closing system
-
Quick start oven preheating
-
Induction cooktop with 6 cooking zones
-
Easy-clean enamel oven interior
-
Triple glass oven door
-
LCD display
-
Storage drawer
-
Rotisserie included
-
European convection
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Exterior Width | 36″ |
| Actual Width | 35 3/4″ |
| Depth | 27″ |
| Height | 38 1/2″ |
| Depth with Door Open (90°) | 40 1/2″ |
| Interior Oven Width | 25 3/8″ |
| Interior Oven Height | 14 3/8″ |
| Interior Oven Depth | 16 1/8″ |
| Product Weight | 262 lbs |
Other Details
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | ILVE |
| Series | Nostalgie II |
| Appliance Category | Range |
| Style | Freestanding |
| Design Style | Retro Style |
| Control Location | Front |
| Fuel Type | Electric |
| Noblesse Frames | No |
| Total Capacity | 3.5 cu. ft. |
| Number of Ovens | Single |
| Main Oven Type | UOV 80 M |
| Cooktop Type | Induction |
| Number of Elements | 6 |
| Highest Element Output | 3200 Watts |
| Element Outputs | 2500W / 1800W / 3200W / 2500W / 3200W / 1800W |
| Oven Control Type | Knobs |
| Oven Cleaning | Easy Clean Enamel |
| Voltage | 240V |
| Amps | 63.3 |
| Convection | Yes |
| Sabbath Mode | No |
| ADA Compliant | No |
| Star-K Certified | No |
Warranties & Certifications
| Item | Details |
|---|---|
| Warranty | 2-Year Parts & Labor |
Documents
-
How to Replace Handles and Knobs on ILVE Nostalgie Ranges.pdf
-
How to Replace Internal and Intermediate Glass Panels on ILVE Ranges.pdf
-
Installing Cylinder Legs – 7 Simple Steps for a Perfect ILVE Nostalgie Range Setup.pdf
UPI366NMPAWB, UPI366QNMPAWB, UPI366NMPAWC, UPI366QNMPAWC, UPI366NMPAWG, UPI366QNMPAWG, UPI366NMPAWP, UPI366QNMPAWP, UPI366NMPBGB, UPI366QNMPBGB, UPI366NMPBGC, UPI366QNMPBGC, UPI366NMPBGG, UPI366QNMPBGG, UPI366NMPBGP, UPI366QNMPBGP, UPI366NMPBKB, UPI366QNMPBKB, UPI366NMPBKC, UPI366QNMPBKC, UPI366NMPBKG, UPI366QNMPBKG, UPI366NMPBKP, UPI366QNMPBKP, UPI366NMPBUB, UPI366QNMPBUB, UPI366NMPBUC, UPI366QNMPBUC, UPI366NMPBUG, UPI366QNMPBUG, UPI366NMPBUP, UPI366QNMPBUP, UPI366NMPEGB, UPI366QNMPEGB, UPI366NMPEGC, UPI366QNMPEGC, UPI366NMPEGG, UPI366QNMPEGG, UPI366NMPEGP, UPI366QNMPEGP, UPI366NMPMBB, UPI366QNMPMBB, UPI366NMPMBC, UPI366QNMPMBC, UPI366NMPMBG, UPI366QNMPMBG, UPI366NMPMBP, UPI366QNMPMBP, UPI366NMPMGB, UPI366QNMPMGB, UPI366NMPMGC, UPI366QNMPMGC, UPI366NMPMGG, UPI366QNMPMGG, UPI366NMPMGP, UPI366QNMPMGP, UPI366NMPRAB, UPI366QNMPRAB, UPI366NMPRAC, UPI366QNMPRAC, UPI366NMPRAG, UPI366QNMPRAG, UPI366NMPRAP, UPI366QNMPRAP, UPI366NMPSSB, UPI366QNMPSSB, UPI366NMPSSC, UPI366QNMPSSC, UPI366NMPSSG, UPI366QNMPSSG, UPI366NMPSSP, UPI366QNMPSSP, UPI366NMPWHB, UPI366QNMPWHB, UPI366NMPWHC, UPI366QNMPWHC, UPI366NMPWHG, UPI366QNMPWHG, UPI366NMPWHP, UPI366QNMPWHP
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
Description
Introducing the new Nostalgie II 36″ induction range, a classic addition with a touch of innovation to any kitchen. This range features 6 precise and efficient element zones, a 3.5 cu. ft. oven capacity, and a soft-closing door system, combining timeless design with modern performance.
Nostalgie – The taste of tradition, with a modern twist.
The perfect blend of past and present, Nostalgie cooking systems bring elegant retro aesthetics together with cutting-edge technology. Designed to be the heart of the home, Nostalgie range cookers integrate highly professional technologies and premium materials with a classic style that is always inspiring.
Available in a wide range of sizes (30″ to 60″) and configurations, Nostalgie offers flush-top induction cooktops with up to 6 cooking zones, single or double ovens, standard colors or optional RAL colors, and a variety of finishes and accessories. Optional design elements such as Noblesse frames and blind doors enhance the nostalgic appeal while maintaining refined elegance.
Features
-
Residual heat indicator
-
Timer with automatic stop
-
Bridge control
-
Booster function
-
Slide touch controls
-
Child safety lock
-
Overheating and liquid spill protection
-
Precise electronic temperature control
-
Door and drawer with soft-closing system
-
Quick start oven preheating
-
Induction cooktop with 6 cooking zones
-
Easy-clean enamel oven interior
-
Triple glass oven door
-
LCD display
-
Storage drawer
-
Rotisserie included
-
European convection
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Exterior Width | 36″ |
| Actual Width | 35 3/4″ |
| Depth | 27″ |
| Height | 38 1/2″ |
| Depth with Door Open (90°) | 40 1/2″ |
| Interior Oven Width | 25 3/8″ |
| Interior Oven Height | 14 3/8″ |
| Interior Oven Depth | 16 1/8″ |
| Product Weight | 262 lbs |
Other Details
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | ILVE |
| Series | Nostalgie II |
| Appliance Category | Range |
| Style | Freestanding |
| Design Style | Retro Style |
| Control Location | Front |
| Fuel Type | Electric |
| Noblesse Frames | No |
| Total Capacity | 3.5 cu. ft. |
| Number of Ovens | Single |
| Main Oven Type | UOV 80 M |
| Cooktop Type | Induction |
| Number of Elements | 6 |
| Highest Element Output | 3200 Watts |
| Element Outputs | 2500W / 1800W / 3200W / 2500W / 3200W / 1800W |
| Oven Control Type | Knobs |
| Oven Cleaning | Easy Clean Enamel |
| Voltage | 240V |
| Amps | 63.3 |
| Convection | Yes |
| Sabbath Mode | No |
| ADA Compliant | No |
| Star-K Certified | No |
Warranties & Certifications
| Item | Details |
|---|---|
| Warranty | 2-Year Parts & Labor |
Documents
Shipping
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
