Great reasons to buy from us:
-
FREE SHIPPING
-
GUARANTEED LOWEST PRICE
-
FAST ORDER PROCESSING
-
30 DAY MONEY BACK GUARANTEE
Introducing the new Nostalgie II 48″ Dual Fuel Range, a classic addition with a touch of innovation to any kitchen. This range features sealed burners equipped with total black brass burners that have a non-stick nanotechnological coating, heavy cast iron grates, 3.5 + 1.52 cu. ft. total double oven capacity, and a soft-closing door system.
The Nostalgie Series blends timeless retro-inspired design with cutting-edge technology. With dual gas burners up to 25,000 BTU, advanced oven functions, and customizable finishes, this range is the perfect combination of tradition and innovation.
Features
-
Dual gas burners with power up to 25,000 BTU
-
Total Black brass burners with non-stick nanotechnological coating
-
8 sealed burners with heavy-duty cast iron pan supports
-
3.5 + 1.52 cu. ft. double oven capacity
-
Quick start preheating function
-
Precise electronic temperature control
-
Cold oven door with triple removable glass
-
Soft-close door and drawer system
-
Rotisserie included
-
Easy-clean enamel oven interior
-
Multiple oven functions including Pizza, Fan Cooking, Intensive, Grill, and Static Bake
-
Retro-style design with Graphite Matte, White, Stainless Steel finish, and Brass trim
-
Customizable knobs and handles available in Copper, Brass, Burnished, or Chrome
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Exterior Width | 48″ |
| Product Width | 47 7/8″ |
| Product Depth | 27″ |
| Height | 38 1/2″ |
| Depth with Door Open (90°) | 40 1/2″ |
| Product Weight | 377 – 397 lbs |
Other Technical Details
| Specification | Detail |
|---|---|
| Brand | ILVE |
| Series | Nostalgie II |
| Appliance Category | Range |
| Color | Graphite Matte, White, Stainless Steel |
| Trim | Brass |
| Style | Freestanding |
| Control Location | Front |
| Fuel Type | Dual Fuel |
| Gas Type | Natural Gas |
| Cooktop | 8 Sealed Burners |
| Burner Outputs | (2x) 25,000 BTU, (4x) 10,500 BTU, (2x) 7,000 BTU |
| Oven Capacity | 5.02 cu. ft. (Main: 3.5 / Second: 1.52) |
| Oven Control Type | Knobs |
| Oven Door Type | Triple Glass Door |
| Oven Cleaning | Easy Clean Enamel Cavities |
| Oven Racks | 2 |
| Main Oven Interior | 25 3/8″ W × 14 3/8″ H × 16 1/8″ D |
| Second Oven Interior | 10 7/8″ W × 14″ H × 17 1/3″ D |
| Voltage | 240 V |
| Amps | 25.8 |
Warranties & Certifications
| Category | Detail |
|---|---|
| Warranty | Limited 2-Year Parts & Labor |
| ADA Compliant | No |
| Star-K Certified | No |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov |
Documents
UP488NMPSSG, UP488NMPSSGLP, UP488NMPMGG, UP488NMPMGGLP, UP488NMPWHG, UP488NMPWHGLP
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
Description
Introducing the new Nostalgie II 48″ Dual Fuel Range, a classic addition with a touch of innovation to any kitchen. This range features sealed burners equipped with total black brass burners that have a non-stick nanotechnological coating, heavy cast iron grates, 3.5 + 1.52 cu. ft. total double oven capacity, and a soft-closing door system.
The Nostalgie Series blends timeless retro-inspired design with cutting-edge technology. With dual gas burners up to 25,000 BTU, advanced oven functions, and customizable finishes, this range is the perfect combination of tradition and innovation.
Features
-
Dual gas burners with power up to 25,000 BTU
-
Total Black brass burners with non-stick nanotechnological coating
-
8 sealed burners with heavy-duty cast iron pan supports
-
3.5 + 1.52 cu. ft. double oven capacity
-
Quick start preheating function
-
Precise electronic temperature control
-
Cold oven door with triple removable glass
-
Soft-close door and drawer system
-
Rotisserie included
-
Easy-clean enamel oven interior
-
Multiple oven functions including Pizza, Fan Cooking, Intensive, Grill, and Static Bake
-
Retro-style design with Graphite Matte, White, Stainless Steel finish, and Brass trim
-
Customizable knobs and handles available in Copper, Brass, Burnished, or Chrome
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Exterior Width | 48″ |
| Product Width | 47 7/8″ |
| Product Depth | 27″ |
| Height | 38 1/2″ |
| Depth with Door Open (90°) | 40 1/2″ |
| Product Weight | 377 – 397 lbs |
Other Technical Details
| Specification | Detail |
|---|---|
| Brand | ILVE |
| Series | Nostalgie II |
| Appliance Category | Range |
| Color | Graphite Matte, White, Stainless Steel |
| Trim | Brass |
| Style | Freestanding |
| Control Location | Front |
| Fuel Type | Dual Fuel |
| Gas Type | Natural Gas |
| Cooktop | 8 Sealed Burners |
| Burner Outputs | (2x) 25,000 BTU, (4x) 10,500 BTU, (2x) 7,000 BTU |
| Oven Capacity | 5.02 cu. ft. (Main: 3.5 / Second: 1.52) |
| Oven Control Type | Knobs |
| Oven Door Type | Triple Glass Door |
| Oven Cleaning | Easy Clean Enamel Cavities |
| Oven Racks | 2 |
| Main Oven Interior | 25 3/8″ W × 14 3/8″ H × 16 1/8″ D |
| Second Oven Interior | 10 7/8″ W × 14″ H × 17 1/3″ D |
| Voltage | 240 V |
| Amps | 25.8 |
Warranties & Certifications
| Category | Detail |
|---|---|
| Warranty | Limited 2-Year Parts & Labor |
| ADA Compliant | No |
| Star-K Certified | No |
| California Proposition 65 | WARNING: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov |
Documents
Shipping
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
