Great reasons to buy from us:
-
FREE SHIPPING
-
GUARANTEED LOWEST PRICE
-
FAST ORDER PROCESSING
-
30 DAY MONEY BACK GUARANTEE
Features
-
Incredibly durable and resistant to heat (up to 535° F), scratches, stains, and impact
-
Smooth surface is easy to clean and maintain
-
Natural soundproofing absorbs noise
-
Nonporous, so food particles don’t spread
-
Hygienic, antibacterial protection with silver ions – and odor-resistant
-
Complements popular quartz countertops as well as other materials
-
Retains its color and uniformity for a lifetime
-
Lighter weight than most other sinks for ease of installation
-
Solid color adds a contemporary feel to the kitchen
-
High resistance to thermal shock, scratches and chips
-
Top can be drilled for one, two, or three hole faucet installation
-
ARIAPURA technology helps purify the air in the kitchen
-
MicroUltraGranit with Silver Ions offers complete bacterial protection
Dimensions
| Specification | Measurement |
|---|---|
| Height | 10" |
| Width | 22.5" |
| Length | 33.5" |
| Weight | 45 lbs |
Other Details
| Detail | Description |
|---|---|
| Product Type | Double Bowl Drop-In Sink |
| Color | Milk White |
| Material | MicroUltraGranit |
| Air-Purifying Technology | ARIAPURA |
| Antibacterial Protection | Silver Ions |
| Faucet Holes | Single hole (can be drilled for 1–3 holes) |
Warranties & Certifications
| Category | Details |
|---|---|
| Certifications | Cert |
Resources
ON8420-64UG
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
Description
Features
-
Incredibly durable and resistant to heat (up to 535° F), scratches, stains, and impact
-
Smooth surface is easy to clean and maintain
-
Natural soundproofing absorbs noise
-
Nonporous, so food particles don’t spread
-
Hygienic, antibacterial protection with silver ions – and odor-resistant
-
Complements popular quartz countertops as well as other materials
-
Retains its color and uniformity for a lifetime
-
Lighter weight than most other sinks for ease of installation
-
Solid color adds a contemporary feel to the kitchen
-
High resistance to thermal shock, scratches and chips
-
Top can be drilled for one, two, or three hole faucet installation
-
ARIAPURA technology helps purify the air in the kitchen
-
MicroUltraGranit with Silver Ions offers complete bacterial protection
Dimensions
| Specification | Measurement |
|---|---|
| Height | 10" |
| Width | 22.5" |
| Length | 33.5" |
| Weight | 45 lbs |
Other Details
| Detail | Description |
|---|---|
| Product Type | Double Bowl Drop-In Sink |
| Color | Milk White |
| Material | MicroUltraGranit |
| Air-Purifying Technology | ARIAPURA |
| Antibacterial Protection | Silver Ions |
| Faucet Holes | Single hole (can be drilled for 1–3 holes) |
Warranties & Certifications
| Category | Details |
|---|---|
| Certifications | Cert |
Resources
Shipping
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
