Great reasons to buy from us:
-
FREE SHIPPING
-
GUARANTEED LOWEST PRICE
-
FAST ORDER PROCESSING
-
30 DAY MONEY BACK GUARANTEE
This is not your average kegerator. Perlick's 15" Signature Series Beverage Dispenser boasts craftsmanship and commercial-grade components that you won't find in any other competitor cabinet. Enjoy brewery fresh draft beer from the comforts of your home.
Not a beer drinker? No problem — any Perlick home beer dispenser can easily be converted to a cold coffee dispenser with an accessory iced coffee dispensing kit.
Superior construction provides the ideal combination of energy efficient operation and powerful refrigeration performance.
Ideal for food and beverages.
1000 BTU/hr capacity delivers industry’s most energy efficient cool down, indoors or outdoors.
Up to 70% faster cooling speeds than leading competitor.
Product Details – Quick Features
-
Forced air refrigeration technology ensures consistent temperature throughout entire keg, maintaining flavor better than other brands
-
All stainless steel interior and exterior provide superior durability and easy cleaning
-
Industry's best full 6 year warranty for owner ease of mind
-
Available with stainless steel or panel ready door to match your design style
-
Audible door alarm warns user if door is held open
-
6000K white LED task lighting
-
“D” System Lo-Boy keg coupler(s) included; “S” System Lo-Boy keg coupler also available for those who favor certain European beers
-
Black tap handle included
-
Accommodates 1/6 Barrel
-
Temperature range: 33°–42°F (.5°–5.5°C)
-
Compatible with Perlick Iced Coffee Dispensing Kit
Dimensions
| Specification | Measurement |
|---|---|
| Door Swing Clearance (IN) | 15.9375 |
| Interior Capacity (cu. ft.) | 2.8 |
Specifications
| Attribute | Specification |
|---|---|
| ADA Compliant | No |
| Amperage | 2.3000 |
| Back Finish | Galvanized Steel |
| Energy Star Rated | No |
| Frequency (Hertz) | 60 Hz |
| NSF Rated | No |
| Prop 65 Eligible | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: The materials used in this product may contain chemicals known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Approved for Commercial Use | No |
| Bottle Capacity | N/A |
| Can Capacity | N/A |
| Commercial / Residential | Residential |
| Convertible Display Shelf | No |
| Drawers | No |
| Energy Efficient, Eco-Friendly Design | Yes |
| Field Reversible Door | Yes |
| Full-Extension Drawer Bins | No |
| Full-Extension Pull-Out Shelving | No |
| Full Extension Shelving | No |
| Humidity Control / Dual Chamber Air Filtration | No |
| Indoor / Outdoor | Indoor |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Leveling Legs | Yes |
| Lighting Color | White |
| Lighting Type | LED |
| NSF Approved for Open Food Storage | No |
| Number of Doors | 1 |
| Perliq™ Touch-Screen Control Panel | No |
| Product Family | Undercounter Refrigeration |
| Product Series | Signature Series |
| Quatrocool™ Four Zones of Precision Cooling | No |
| Refrigerant Type | R600a |
| Accessories Available | Caster Kit, Standard Shelf, Wine Shelf, Wood Wine Faces |
| Sabbath Mode | No |
| Shelving Material | Vinyl-Coated |
| Slide-In Marinating Pan | No |
| Tip-Out Produce Bin | No |
| Sides Finish | Stainless Steel |
| Top Finish | Stainless Steel |
| UL C US | Yes |
| Voltage | 115V |
Warranties & Certifications
| Warranty / Certification | Details |
|---|---|
| Parts & Labor Warranty | 6 Year |
| UL Certified (C US) | Yes |
Files & Downloads
- Beer Dispenser Cleaning Kit Instructions
- Tapping Installation Instructions
- Perlick Residential Outdoor Brochure
- Door Reversal Instructions
- US Energy Guide HP15TS
- Canadian Energuide HP15TS
- Beverage Dispensing Brochure
- Undercounter Refrigeration Installation Instructions
- Mounting Hole Template
- 15" Signature Series Beer Dispenser Spec Sheet
- Residential Undercounter Stacking Kit Install Instructions
- Undercounter Refrigeration Use & Care Guide
- HP15 Solid Door Overlay Template
HP15TS-4-1L-1A, HP15TS-4-1R-1A, HP15TS-4-2L-1A, HP15TS-4-2R-1A, HP15TS-4-1LL-1A, HP15TS-4-1RL-1A, HP15TS-4-2LL-1A, HP15TS-4-2RL-1A
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
Description
This is not your average kegerator. Perlick's 15" Signature Series Beverage Dispenser boasts craftsmanship and commercial-grade components that you won't find in any other competitor cabinet. Enjoy brewery fresh draft beer from the comforts of your home.
Not a beer drinker? No problem — any Perlick home beer dispenser can easily be converted to a cold coffee dispenser with an accessory iced coffee dispensing kit.
Superior construction provides the ideal combination of energy efficient operation and powerful refrigeration performance.
Ideal for food and beverages.
1000 BTU/hr capacity delivers industry’s most energy efficient cool down, indoors or outdoors.
Up to 70% faster cooling speeds than leading competitor.
Product Details – Quick Features
-
Forced air refrigeration technology ensures consistent temperature throughout entire keg, maintaining flavor better than other brands
-
All stainless steel interior and exterior provide superior durability and easy cleaning
-
Industry's best full 6 year warranty for owner ease of mind
-
Available with stainless steel or panel ready door to match your design style
-
Audible door alarm warns user if door is held open
-
6000K white LED task lighting
-
“D” System Lo-Boy keg coupler(s) included; “S” System Lo-Boy keg coupler also available for those who favor certain European beers
-
Black tap handle included
-
Accommodates 1/6 Barrel
-
Temperature range: 33°–42°F (.5°–5.5°C)
-
Compatible with Perlick Iced Coffee Dispensing Kit
Dimensions
| Specification | Measurement |
|---|---|
| Door Swing Clearance (IN) | 15.9375 |
| Interior Capacity (cu. ft.) | 2.8 |
Specifications
| Attribute | Specification |
|---|---|
| ADA Compliant | No |
| Amperage | 2.3000 |
| Back Finish | Galvanized Steel |
| Energy Star Rated | No |
| Frequency (Hertz) | 60 Hz |
| NSF Rated | No |
| Prop 65 Eligible | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: The materials used in this product may contain chemicals known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Approved for Commercial Use | No |
| Bottle Capacity | N/A |
| Can Capacity | N/A |
| Commercial / Residential | Residential |
| Convertible Display Shelf | No |
| Drawers | No |
| Energy Efficient, Eco-Friendly Design | Yes |
| Field Reversible Door | Yes |
| Full-Extension Drawer Bins | No |
| Full-Extension Pull-Out Shelving | No |
| Full Extension Shelving | No |
| Humidity Control / Dual Chamber Air Filtration | No |
| Indoor / Outdoor | Indoor |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Leveling Legs | Yes |
| Lighting Color | White |
| Lighting Type | LED |
| NSF Approved for Open Food Storage | No |
| Number of Doors | 1 |
| Perliq™ Touch-Screen Control Panel | No |
| Product Family | Undercounter Refrigeration |
| Product Series | Signature Series |
| Quatrocool™ Four Zones of Precision Cooling | No |
| Refrigerant Type | R600a |
| Accessories Available | Caster Kit, Standard Shelf, Wine Shelf, Wood Wine Faces |
| Sabbath Mode | No |
| Shelving Material | Vinyl-Coated |
| Slide-In Marinating Pan | No |
| Tip-Out Produce Bin | No |
| Sides Finish | Stainless Steel |
| Top Finish | Stainless Steel |
| UL C US | Yes |
| Voltage | 115V |
Warranties & Certifications
| Warranty / Certification | Details |
|---|---|
| Parts & Labor Warranty | 6 Year |
| UL Certified (C US) | Yes |
Files & Downloads
- Beer Dispenser Cleaning Kit Instructions
- Tapping Installation Instructions
- Perlick Residential Outdoor Brochure
- Door Reversal Instructions
- US Energy Guide HP15TS
- Canadian Energuide HP15TS
- Beverage Dispensing Brochure
- Undercounter Refrigeration Installation Instructions
- Mounting Hole Template
- 15" Signature Series Beer Dispenser Spec Sheet
- Residential Undercounter Stacking Kit Install Instructions
- Undercounter Refrigeration Use & Care Guide
- HP15 Solid Door Overlay Template
Shipping
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
