Great reasons to buy from us:
-
FREE SHIPPING
-
GUARANTEED LOWEST PRICE
-
FAST ORDER PROCESSING
-
30 DAY MONEY BACK GUARANTEE
As the leader in high quality commercial refrigeration and bar solutions for the world’s finest restaurants, bars, stadiums, and entertainment venues, Perlick offers homeowners the opportunity to bring that same level of quality into the comfort of their own home with our line of luxury residential products that blend professional level performance with exquisite style and modern functionality.
Superior construction provides the ideal combination of energy-efficient operation and powerful refrigeration performance.
Ideal for food and beverages.
1000 BTU/hr capacity delivers the industry’s most energy-efficient cool down, indoors —up to 70% faster cooling speeds than leading competitors.
Quick Features
-
All stainless steel interior and exterior provide superior durability and easy cleaning
-
Full extension shelving provides faster and safer product access with no reaching in the back of the cabinet; shelves fully extend on vibration-dampened stainless steel ball bearing glides
-
Industry's best full 6-year warranty for owner ease of mind
-
Audible door alarm warns user if door is held open
-
Selectable 6000K white or cool blue LED display lighting
-
Storage for 66 cans with 2.8 cu. ft. of storage capacity
-
Temperature range: 33°–42°F (0.5°–5.5°C)
Dimensions
| Specification | Measurement |
|---|---|
| Door Swing Clearance | 15.9375 in |
| Interior Capacity | 2.8 cu. ft. |
Other Details
| Attribute | Specification |
|---|---|
| ADA Compliant | No |
| Amperage | 2.3 |
| Back Finish | Galvanized Steel |
| Energy Star Rated | No |
| Frequency | 60 Hz |
| NSF Rated | No |
| Prop 65 Eligible | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: The materials used in this product may contain chemicals known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Approved for Commercial Use | No |
| Bottle Capacity | N/A |
| Can Capacity | 66 cans |
| Commercial / Residential | Residential |
| Convertible Display Shelf | No |
| Energy Efficient / Eco-Friendly Design | Yes |
| Humidity Control / Dual Chamber Air Filtration | No |
| Indoor / Outdoor | Indoor |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Leveling Legs | Yes |
| Lighting Color | White or Blue |
| Lighting Type | LED |
| NSF Approved for Open Food Storage | No |
| Number of Doors | 1 |
| Perliq™ Touch-Screen Control Panel | No |
| Product Family | Undercounter Refrigeration |
| Product Series | Signature Series |
| Quatrocool™ Four Zones of Precision Cooling | No |
| Refrigerant Type | R600a |
| Accessories Available | Bottle Display Rack, Caster Kit, Stainless Steel Drawer Dividers, Standard Shelf, Wine Shelf, Wood Wine Faces |
| Sabbath Mode | No |
| Shelving Material | Vinyl-Coated |
| Slide-in Marinating Pan | No |
| Tip-out Produce Bin | No |
| Sides Finish | Stainless Steel |
| Top Finish | Stainless Steel |
| UL C US | Yes |
| Voltage | 115V |
Warranties & Certifications
| Warranty / Certification | Details |
|---|---|
| Parts & Labor Warranty | 6 Years |
| UL Certified (C US) | Yes |
Files & Downloads
HP15RS-4-5, HP15RS-4-5DL, HP15RS-4-6, HP15RS-4-6DL
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
Description
As the leader in high quality commercial refrigeration and bar solutions for the world’s finest restaurants, bars, stadiums, and entertainment venues, Perlick offers homeowners the opportunity to bring that same level of quality into the comfort of their own home with our line of luxury residential products that blend professional level performance with exquisite style and modern functionality.
Superior construction provides the ideal combination of energy-efficient operation and powerful refrigeration performance.
Ideal for food and beverages.
1000 BTU/hr capacity delivers the industry’s most energy-efficient cool down, indoors —up to 70% faster cooling speeds than leading competitors.
Quick Features
-
All stainless steel interior and exterior provide superior durability and easy cleaning
-
Full extension shelving provides faster and safer product access with no reaching in the back of the cabinet; shelves fully extend on vibration-dampened stainless steel ball bearing glides
-
Industry's best full 6-year warranty for owner ease of mind
-
Audible door alarm warns user if door is held open
-
Selectable 6000K white or cool blue LED display lighting
-
Storage for 66 cans with 2.8 cu. ft. of storage capacity
-
Temperature range: 33°–42°F (0.5°–5.5°C)
Dimensions
| Specification | Measurement |
|---|---|
| Door Swing Clearance | 15.9375 in |
| Interior Capacity | 2.8 cu. ft. |
Other Details
| Attribute | Specification |
|---|---|
| ADA Compliant | No |
| Amperage | 2.3 |
| Back Finish | Galvanized Steel |
| Energy Star Rated | No |
| Frequency | 60 Hz |
| NSF Rated | No |
| Prop 65 Eligible | Yes |
| Prop 65 Warning | WARNING: The materials used in this product may contain chemicals known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Approved for Commercial Use | No |
| Bottle Capacity | N/A |
| Can Capacity | 66 cans |
| Commercial / Residential | Residential |
| Convertible Display Shelf | No |
| Energy Efficient / Eco-Friendly Design | Yes |
| Humidity Control / Dual Chamber Air Filtration | No |
| Indoor / Outdoor | Indoor |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Leveling Legs | Yes |
| Lighting Color | White or Blue |
| Lighting Type | LED |
| NSF Approved for Open Food Storage | No |
| Number of Doors | 1 |
| Perliq™ Touch-Screen Control Panel | No |
| Product Family | Undercounter Refrigeration |
| Product Series | Signature Series |
| Quatrocool™ Four Zones of Precision Cooling | No |
| Refrigerant Type | R600a |
| Accessories Available | Bottle Display Rack, Caster Kit, Stainless Steel Drawer Dividers, Standard Shelf, Wine Shelf, Wood Wine Faces |
| Sabbath Mode | No |
| Shelving Material | Vinyl-Coated |
| Slide-in Marinating Pan | No |
| Tip-out Produce Bin | No |
| Sides Finish | Stainless Steel |
| Top Finish | Stainless Steel |
| UL C US | Yes |
| Voltage | 115V |
Warranties & Certifications
| Warranty / Certification | Details |
|---|---|
| Parts & Labor Warranty | 6 Years |
| UL Certified (C US) | Yes |
Files & Downloads
Shipping
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
