Great reasons to buy from us:
-
FREE SHIPPING
-
GUARANTEED LOWEST PRICE
-
FAST ORDER PROCESSING
-
30 DAY MONEY BACK GUARANTEE
This is not your average kegerator. Perlick's 24" Signature Series Beverage Dispenser boasts craftsmanship and commercial-grade components that you won't find in any other competitor cabinet. Enjoy brewery fresh draft beer from the comforts of your home. Not a beer drinker? No problem - any Perlick home beer dispenser can easily be converted to a cold coffee dispenser with accessory iced coffee dispensing kit.
Superior construction provides ideal combination of energy efficient operation & powerful refrigeration performance ideal for food and beverages
1000 BTU/hr capacity delivers industry's most energy efficient cool down.
Up to 70% faster cooling speeds than leading competitor
Item #: HP24TS-4
Features
- Forced air refrigeration technology ensures consistent temperature throughout entire keg, maintaining flavor better than other brands
- All stainless steel interior and exterior provides superior durability and easy cleaning
- Industry's best full 6 year warranty for owner ease of mind
- Available with stainless steel or panel ready door to match your design style
- Audible door alarm warns user if door is held open
- 6000K white LED task lighting
- "D" System Lo-Boy keg coupler(s) included; "S" System Lo-Boy keg coupler also available for those who favor certain European beers
- Matching chrome tap handle(s) included
- Accommodates 2 1/6 Barrels or 1 1/4 Barrel (slim or standard)
- Temperature range: 33°-42°F (.5°-5.5°C)
Dimensions
| Specification | Measurement |
|---|---|
| Door Swing Clearance (IN) | 24.9375 |
Other Details
| Specification | Details |
|---|---|
| ADA Compliant | No |
| Amperage | 2.3000 |
| Back Finish | Galvanized Steel |
| Cooling Option | SingleZone |
| Door Options | left hinge, lock, right hinge, solid panel, solid stainless |
| Energy Star Rated | Yes |
| Frequency (hertz) | 60 Hz |
| NSF Rated | No |
| Product Type | Beverage Dispenser |
| Prop 65 Eligible | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Bottle Capacity | N/A |
| Can Capacity | N/A |
| Commercial / Residential | Residential |
| Convertible Display Shelf | No |
| Drawers | No |
| Energy efficient, eco-friendly design | Yes |
| Field Reversible Door (Yes/N) | Yes |
| Full-Extension Drawer Bins | No |
| Full-Extension Pull-Out Shelving | No |
| Full Extension Shelving | No |
| Humidity control/dual chamber air filtration | No |
| Indoor / Outdoor | Indoor |
| Interior Capacity cu. ft | 5.2000 |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Leveling Legs | Yes |
| Lighting Color | White |
| Lighting Type | LED |
| NSF Approved for Open Food Storage | No |
| Number of doors | 1 |
| Perliq™ touch-screen control panel | No |
| Product Family | Undercounter Refrigeration |
| Product Series | Signature Series |
| Quatrocool™ four zones of precision cooling | No |
| Refrigerant Type | R600a |
| Accessories Available | Bottle Display Rack, Caster Kit, Martini Rack, Shelf Divider, Stacking Kit, Standard Shelf, Wine Shelf |
| Sabbath Mode | No |
| Shelving Material | Vinyl-coated |
| Slide-in marinating pan | No |
| Tip-out produce bin with state-of-the-art preservation features | No |
| Sides Finish | Stainless Steel |
| Size Options | 24 |
| Top Finish | Stainless Steel |
| UL C US | Yes |
| Voltage | 115V |
Warranties & Certifications
| Category | Details |
|---|---|
| Certifications and Listings | UL C US, Energy Star Rated |
| Manufacturer Warranty | Industry's best full 6 year warranty |
Resources
- Beer Dispenser Cleaning Kit Instructions
- Tapping Installation Instructions
- Perlick Residential Outdoor Brochure
- Door Reversal Instructions
- Energy Guide HP24TS
- Canadian Energuide HP24TS
- Beverage Dispensing Brochure
- Undercounter Refrigeration Installation Instructions
- Mounting Hole Template
- 24" Signature Series Beer Dispenser Spec Sheet
- Residential Undercounter Stacking Kit Install Instructions
- Undercounter Refrigeration Use & Care Guide
- HP24 Solid Door Overlay Template
HP24TS-4-1L-2A, HP24TS-4-1LL-2A, HP24TS-4-1R-2A, HP24TS-4-1RL-2A, HP24TS-4-2L-2A, HP24TS-4-2LL-2A, HP24TS-4-2R-2A, HP24TS-4-2RL-2A
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
Description
This is not your average kegerator. Perlick's 24" Signature Series Beverage Dispenser boasts craftsmanship and commercial-grade components that you won't find in any other competitor cabinet. Enjoy brewery fresh draft beer from the comforts of your home. Not a beer drinker? No problem - any Perlick home beer dispenser can easily be converted to a cold coffee dispenser with accessory iced coffee dispensing kit.
Superior construction provides ideal combination of energy efficient operation & powerful refrigeration performance ideal for food and beverages
1000 BTU/hr capacity delivers industry's most energy efficient cool down.
Up to 70% faster cooling speeds than leading competitor
Item #: HP24TS-4
Features
- Forced air refrigeration technology ensures consistent temperature throughout entire keg, maintaining flavor better than other brands
- All stainless steel interior and exterior provides superior durability and easy cleaning
- Industry's best full 6 year warranty for owner ease of mind
- Available with stainless steel or panel ready door to match your design style
- Audible door alarm warns user if door is held open
- 6000K white LED task lighting
- "D" System Lo-Boy keg coupler(s) included; "S" System Lo-Boy keg coupler also available for those who favor certain European beers
- Matching chrome tap handle(s) included
- Accommodates 2 1/6 Barrels or 1 1/4 Barrel (slim or standard)
- Temperature range: 33°-42°F (.5°-5.5°C)
Dimensions
| Specification | Measurement |
|---|---|
| Door Swing Clearance (IN) | 24.9375 |
Other Details
| Specification | Details |
|---|---|
| ADA Compliant | No |
| Amperage | 2.3000 |
| Back Finish | Galvanized Steel |
| Cooling Option | SingleZone |
| Door Options | left hinge, lock, right hinge, solid panel, solid stainless |
| Energy Star Rated | Yes |
| Frequency (hertz) | 60 Hz |
| NSF Rated | No |
| Product Type | Beverage Dispenser |
| Prop 65 Eligible | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Bottle Capacity | N/A |
| Can Capacity | N/A |
| Commercial / Residential | Residential |
| Convertible Display Shelf | No |
| Drawers | No |
| Energy efficient, eco-friendly design | Yes |
| Field Reversible Door (Yes/N) | Yes |
| Full-Extension Drawer Bins | No |
| Full-Extension Pull-Out Shelving | No |
| Full Extension Shelving | No |
| Humidity control/dual chamber air filtration | No |
| Indoor / Outdoor | Indoor |
| Interior Capacity cu. ft | 5.2000 |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Leveling Legs | Yes |
| Lighting Color | White |
| Lighting Type | LED |
| NSF Approved for Open Food Storage | No |
| Number of doors | 1 |
| Perliq™ touch-screen control panel | No |
| Product Family | Undercounter Refrigeration |
| Product Series | Signature Series |
| Quatrocool™ four zones of precision cooling | No |
| Refrigerant Type | R600a |
| Accessories Available | Bottle Display Rack, Caster Kit, Martini Rack, Shelf Divider, Stacking Kit, Standard Shelf, Wine Shelf |
| Sabbath Mode | No |
| Shelving Material | Vinyl-coated |
| Slide-in marinating pan | No |
| Tip-out produce bin with state-of-the-art preservation features | No |
| Sides Finish | Stainless Steel |
| Size Options | 24 |
| Top Finish | Stainless Steel |
| UL C US | Yes |
| Voltage | 115V |
Warranties & Certifications
| Category | Details |
|---|---|
| Certifications and Listings | UL C US, Energy Star Rated |
| Manufacturer Warranty | Industry's best full 6 year warranty |
Resources
- Beer Dispenser Cleaning Kit Instructions
- Tapping Installation Instructions
- Perlick Residential Outdoor Brochure
- Door Reversal Instructions
- Energy Guide HP24TS
- Canadian Energuide HP24TS
- Beverage Dispensing Brochure
- Undercounter Refrigeration Installation Instructions
- Mounting Hole Template
- 24" Signature Series Beer Dispenser Spec Sheet
- Residential Undercounter Stacking Kit Install Instructions
- Undercounter Refrigeration Use & Care Guide
- HP24 Solid Door Overlay Template
Shipping
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
