Great reasons to buy from us:
-
FREE SHIPPING
-
GUARANTEED LOWEST PRICE
-
FAST ORDER PROCESSING
-
30 DAY MONEY BACK GUARANTEE
Crafted with over a century of premier commercial refrigeration expertise, bringing the most innovative refrigeration available into the home—empowering hosts to serve effortlessly, whether for one guest or many.
G5 units come panel-ready for full design customization, accommodating either custom millwork panels or Perlick stainless-steel panels for a seamless built-in look.
High performance undercounter refrigeration, with the fastest cool-down speed yet, is powered by Perlick’s exclusive RAPIDcool™ technology, ensuring beverages are chilled quickly and evenly throughout the cabinet. Beautifully refined for seamless integration, the unit features a sleek cabinet profile and fully concealed, soft-closing hinges for a clean, uninterrupted aesthetic within surrounding cabinetry.
Designed for indoor and outdoor use, it delivers consistent, dependable performance whether in a kitchen, patio, or rooftop terrace—even as environmental conditions shift. Smart Defrost and Smart-Monitoring systems adapt to usage and surroundings, balancing frost-free operation with high-performance cooling while continuously monitoring unit health for easy troubleshooting and fast remote support.
Features
- ADA-Compliant Height
- High performance undercounter refrigeration
- RAPIDcool™ technology for fast and even cooling
- Sleek cabinet profile with concealed, soft-closing hinges
- Indoor and outdoor use capability
- Smart Defrost and Smart-Monitoring systems
- 3-year parts and labor warranty
- 6-year sealed system parts & labor
- 30-day initial aesthetics parts and labor
- Quick-Cool Mode for 20% faster chilling
- Touchscreen controls with temperature, lighting, and diagnostics
- Total Color Control™ LED Lighting with 20 dimming settings
- Patent-pending front-access leveling legs
- Ultra-quiet variable speed technology
- Low E, Argon-filled triple-pane UV-resistant glass (for glass door models)
- Perlick Anti-Condensation System™
- All stainless-steel interior and exterior (400-series stainless steel)
- Eco-friendly R600a refrigerant
- Sabbath Mode-Star K certified
- Designed to hold beverages of any kind
- Temperature range: 33°F (0.6°C) - 48°F (8.9°C)
- Factory set point: 38°F (3.3°C)
Dimensions
| Measurement | Value |
|---|---|
| Size | 24" |
| ADA Compliant | Yes |
| Capacity | 4.5 cu. ft. |
Other Details
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | G5RE24SA |
| Product Type | Refrigerator |
| Cooling Option | Single Zone |
| Door Options | Left hinge, right hinge, lock, solid panel, solid stainless |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Voltage | 115V |
| Frequency | 60 Hz |
| Amperage | 1.9000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Refrigerant | R600a |
| Indoor / Outdoor | Indoor |
| Commercial / Residential | Residential |
| UL Certification | UL C US |
| Prop 65 | Yes |
Warranties & Certifications
| Category | Details |
|---|---|
| Warranty | 3-year parts and labor |
| Sealed System Warranty | 6-year parts & labor |
| Aesthetic Warranty | 30-day initial aesthetics parts and labor |
| Certification | Energy Star Rated |
| Certification | UL C US |
| Certification | Sabbath Mode-Star K Certified |
Documents
- US Energy Guide
- CAN Energy Guide
- G5 User Installation Operation Manual
- G5 ADA 24" Refrigerator Solid Door Spec Sheet
-
ADA Overlay Template
G5RE24SA
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
Description
Crafted with over a century of premier commercial refrigeration expertise, bringing the most innovative refrigeration available into the home—empowering hosts to serve effortlessly, whether for one guest or many.
G5 units come panel-ready for full design customization, accommodating either custom millwork panels or Perlick stainless-steel panels for a seamless built-in look.
High performance undercounter refrigeration, with the fastest cool-down speed yet, is powered by Perlick’s exclusive RAPIDcool™ technology, ensuring beverages are chilled quickly and evenly throughout the cabinet. Beautifully refined for seamless integration, the unit features a sleek cabinet profile and fully concealed, soft-closing hinges for a clean, uninterrupted aesthetic within surrounding cabinetry.
Designed for indoor and outdoor use, it delivers consistent, dependable performance whether in a kitchen, patio, or rooftop terrace—even as environmental conditions shift. Smart Defrost and Smart-Monitoring systems adapt to usage and surroundings, balancing frost-free operation with high-performance cooling while continuously monitoring unit health for easy troubleshooting and fast remote support.
Features
- ADA-Compliant Height
- High performance undercounter refrigeration
- RAPIDcool™ technology for fast and even cooling
- Sleek cabinet profile with concealed, soft-closing hinges
- Indoor and outdoor use capability
- Smart Defrost and Smart-Monitoring systems
- 3-year parts and labor warranty
- 6-year sealed system parts & labor
- 30-day initial aesthetics parts and labor
- Quick-Cool Mode for 20% faster chilling
- Touchscreen controls with temperature, lighting, and diagnostics
- Total Color Control™ LED Lighting with 20 dimming settings
- Patent-pending front-access leveling legs
- Ultra-quiet variable speed technology
- Low E, Argon-filled triple-pane UV-resistant glass (for glass door models)
- Perlick Anti-Condensation System™
- All stainless-steel interior and exterior (400-series stainless steel)
- Eco-friendly R600a refrigerant
- Sabbath Mode-Star K certified
- Designed to hold beverages of any kind
- Temperature range: 33°F (0.6°C) - 48°F (8.9°C)
- Factory set point: 38°F (3.3°C)
Dimensions
| Measurement | Value |
|---|---|
| Size | 24" |
| ADA Compliant | Yes |
| Capacity | 4.5 cu. ft. |
Other Details
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | G5RE24SA |
| Product Type | Refrigerator |
| Cooling Option | Single Zone |
| Door Options | Left hinge, right hinge, lock, solid panel, solid stainless |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Voltage | 115V |
| Frequency | 60 Hz |
| Amperage | 1.9000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Refrigerant | R600a |
| Indoor / Outdoor | Indoor |
| Commercial / Residential | Residential |
| UL Certification | UL C US |
| Prop 65 | Yes |
Warranties & Certifications
| Category | Details |
|---|---|
| Warranty | 3-year parts and labor |
| Sealed System Warranty | 6-year parts & labor |
| Aesthetic Warranty | 30-day initial aesthetics parts and labor |
| Certification | Energy Star Rated |
| Certification | UL C US |
| Certification | Sabbath Mode-Star K Certified |
Documents
Shipping
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
