Great reasons to buy from us:
-
FREE SHIPPING
-
GUARANTEED LOWEST PRICE
-
FAST ORDER PROCESSING
-
30 DAY MONEY BACK GUARANTEE
The 36" Outdoor Stainless Steel Vent Hood
The Outdoor Stainless Steel Vent Hood is designed to keep your outdoor kitchen comfortable, clean, and free from lingering smoke and odors. Crafted from durable 304 stainless steel, it offers powerful ventilation to quickly remove heat, grease, and cooking fumes while adding a sleek, professional look to your space. Perfect for larger grills and cooking areas, this vent hood combines performance and style to make every outdoor cooking experience more enjoyable.
Features:
- Model Number: RVH36
- Construction: 304 Stainless Steel
- Single Blower = 1,000 CFM Total
- Dual Interior Lights
- Adjustable Fan Speed
- Duct Collar Included for 10" Pipe (pipe not included)
- 115 Volt / 15 Amp
- 8 Vent Filters
Dimensions:
| Specification | Measurement |
|---|---|
| Size | 36" Wide X 30" Deep X 18" High |
Other Details:
| Detail | Information |
|---|---|
| Model Number | RVH36 |
| Construction | 304 Stainless Steel |
| Blower Power | 1,000 CFM Total |
| Lighting | Dual Interior Lights |
| Fan Control | Adjustable Fan Speed |
| Duct Requirement | 10" Pipe (pipe not included) |
| Electrical | 115 Volt / 15 Amp |
| Filters | 8 Vent Filters |
Warranties & Certifications:
| Category | Details |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
RVH36A
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
Description
The 36" Outdoor Stainless Steel Vent Hood
The Outdoor Stainless Steel Vent Hood is designed to keep your outdoor kitchen comfortable, clean, and free from lingering smoke and odors. Crafted from durable 304 stainless steel, it offers powerful ventilation to quickly remove heat, grease, and cooking fumes while adding a sleek, professional look to your space. Perfect for larger grills and cooking areas, this vent hood combines performance and style to make every outdoor cooking experience more enjoyable.
Features:
- Model Number: RVH36
- Construction: 304 Stainless Steel
- Single Blower = 1,000 CFM Total
- Dual Interior Lights
- Adjustable Fan Speed
- Duct Collar Included for 10" Pipe (pipe not included)
- 115 Volt / 15 Amp
- 8 Vent Filters
Dimensions:
| Specification | Measurement |
|---|---|
| Size | 36" Wide X 30" Deep X 18" High |
Other Details:
| Detail | Information |
|---|---|
| Model Number | RVH36 |
| Construction | 304 Stainless Steel |
| Blower Power | 1,000 CFM Total |
| Lighting | Dual Interior Lights |
| Fan Control | Adjustable Fan Speed |
| Duct Requirement | 10" Pipe (pipe not included) |
| Electrical | 115 Volt / 15 Amp |
| Filters | 8 Vent Filters |
Warranties & Certifications:
| Category | Details |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
Shipping
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
