Great reasons to buy from us:
-
FREE SHIPPING
-
GUARANTEED LOWEST PRICE
-
FAST ORDER PROCESSING
-
30 DAY MONEY BACK GUARANTEE
33" x 22" x 10"
ONE Series – With ARIAPURIA technology, the sink purifies the air in the kitchen. MicroUltragranit with Microstop silver ion 100% antibacterial protection.
Features
-
Intrinsically hygienic non porous surface
-
Highest resistance to thermal shock, scratches and chips
-
1 hole for faucet (2 additional holes can be drilled if needed)
-
Matching stainless steel grid available: GRID84
Dimensions
| Specification | Measurement |
|---|---|
| Cabinet Size | 36" |
| Overall Dimensions | 33" x 22" |
| Bowl Depth | 10" |
Other Details
| Detail | Description |
|---|---|
| Series | ONE |
| Technology | ARIAPURIA air-purifying |
| Material | MicroUltragranit |
| Antibacterial Protection | Microstop silver ion, 100% antibacterial |
| Faucet Holes | 1 pre-drilled (2 additional can be drilled) |
| Compatible Accessories | GRID84 |
Warranties & Certifications
| Category | Details |
|---|---|
| Warranty | Manufacturer warranty (as provided by original product documentation) |
| Certifications | Product conforms to listed ONE Series standards |
Resources
ON8410-42UG, ON8410-44UG, ON8410-58UG
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
Description
33" x 22" x 10"
ONE Series – With ARIAPURIA technology, the sink purifies the air in the kitchen. MicroUltragranit with Microstop silver ion 100% antibacterial protection.
Features
-
Intrinsically hygienic non porous surface
-
Highest resistance to thermal shock, scratches and chips
-
1 hole for faucet (2 additional holes can be drilled if needed)
-
Matching stainless steel grid available: GRID84
Dimensions
| Specification | Measurement |
|---|---|
| Cabinet Size | 36" |
| Overall Dimensions | 33" x 22" |
| Bowl Depth | 10" |
Other Details
| Detail | Description |
|---|---|
| Series | ONE |
| Technology | ARIAPURIA air-purifying |
| Material | MicroUltragranit |
| Antibacterial Protection | Microstop silver ion, 100% antibacterial |
| Faucet Holes | 1 pre-drilled (2 additional can be drilled) |
| Compatible Accessories | GRID84 |
Warranties & Certifications
| Category | Details |
|---|---|
| Warranty | Manufacturer warranty (as provided by original product documentation) |
| Certifications | Product conforms to listed ONE Series standards |
Resources
Shipping
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
