Great reasons to buy from us:
-
FREE SHIPPING
-
GUARANTEED LOWEST PRICE
-
FAST ORDER PROCESSING
-
30 DAY MONEY BACK GUARANTEE
The Waverly 3-person outdoor traditional sauna features a shingled roof for outdoor use, front windows for extra lighting, and a 4.5 kW electric Harvia heater with lava rocks that maintains temperatures up to 170 degrees. The Waverly also has a Bluetooth speaker system, a sand timer, a hygrometer to measure the humidity level, and a cask and spoon for dripping water over the lava stones. A 55-inch rear bench seat provides ample room for 3.
Features
- Dimensions: 73"L x 63"W x 98"H
- 4.5 kW Harvia Heater with Rocks
- Chromatherapy Lighting
- Bluetooth speaker system
- Cup holders
- Easy to install tongue and groove construction.
- 7 Year Limited Warranty
Dimensions
| Measurement | Value |
|---|---|
| Roof Dimensions | 73" x 63 |
| Exterior Height | 98" |
| Exterior Width | 61" |
| Exterior Depth | 51" |
| Interior Height | 73" |
| Interior Width | 57" |
| Interior Depth | 47" |
| Product Weight | 849 lbs |
Other Details
| Specification | Details |
|---|---|
| Power | 220V, 50/60HZ |
| Outlet Requirement | 30 AMP Dedicated Outlet Required |
| Wattage | 4500 Watts |
| Installation | Plug not included. Sauna can be hard-wired or have a plug installed. |
Warranties & Certifications
| Coverage | Details |
|---|---|
| Warranty | 7 Year Limited Warranty |
Documents
HL300D2 Waverly
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
Description
The Waverly 3-person outdoor traditional sauna features a shingled roof for outdoor use, front windows for extra lighting, and a 4.5 kW electric Harvia heater with lava rocks that maintains temperatures up to 170 degrees. The Waverly also has a Bluetooth speaker system, a sand timer, a hygrometer to measure the humidity level, and a cask and spoon for dripping water over the lava stones. A 55-inch rear bench seat provides ample room for 3.
Features
- Dimensions: 73"L x 63"W x 98"H
- 4.5 kW Harvia Heater with Rocks
- Chromatherapy Lighting
- Bluetooth speaker system
- Cup holders
- Easy to install tongue and groove construction.
- 7 Year Limited Warranty
Dimensions
| Measurement | Value |
|---|---|
| Roof Dimensions | 73" x 63 |
| Exterior Height | 98" |
| Exterior Width | 61" |
| Exterior Depth | 51" |
| Interior Height | 73" |
| Interior Width | 57" |
| Interior Depth | 47" |
| Product Weight | 849 lbs |
Other Details
| Specification | Details |
|---|---|
| Power | 220V, 50/60HZ |
| Outlet Requirement | 30 AMP Dedicated Outlet Required |
| Wattage | 4500 Watts |
| Installation | Plug not included. Sauna can be hard-wired or have a plug installed. |
Warranties & Certifications
| Coverage | Details |
|---|---|
| Warranty | 7 Year Limited Warranty |
Documents
Shipping
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
