Great reasons to buy from us:
-
FREE SHIPPING
-
GUARANTEED LOWEST PRICE
-
FAST ORDER PROCESSING
-
30 DAY MONEY BACK GUARANTEE
Our 14" ADA Height Compliant Crescent Ice Maker provides unsurpassed performance, delivering up to 23 lbs. of ice per day and a storage capacity of 12 lbs.
U-Line’s ADA Height Compliant Crescent Ice Machine is available in stainless, black, or white door finishes — perfect for any design aesthetic.
This efficient ice maker requires no drain, making installation simple and convenient for any space.
Key Features
-
Makes crescent-shaped cubes approx. 1⁄2" W x 3⁄4" H x 2 1⁄4" L
-
Produces up to 25 lbs of crescent ice per day
-
Stores 12 lb of ice
-
On / Off switch for easy operation
-
White interior for a clean, bright look
-
Stainless steel handle (7⁄8" diameter)
-
Field reversible door shipped right-hand hinged
-
Built-in or freestanding installation flexibility
-
No drain required for easy setup
Dimensions
| Specification | Measurement |
|---|---|
| Product Depth | 16 15/32" (430mm) |
| Product Height | 24 3/4" (629mm) |
| Product Width | 13 7/8" (352mm) |
| Shipping Depth | 24.25" (616mm) |
| Shipping Height | 30" (762mm) |
| Shipping Width | 17.13" (435mm) |
| Shipping Weight | 61 lb (28 kg) |
Other Details
| Item | Details |
|---|---|
| ADA Height | Yes |
| Amps: Running (115 v) | 2.5 A |
| Capacity Ice | 12 lb |
| Ice Production | 23 lb per day |
| Ice Type | Crescent Ice |
| Control Type | Switch |
| Defrost Type | Manual |
| Refrigerant Type | R600a |
Warranties & Certifications
| Item | Details |
|---|---|
| Current Product Warranty | Available |
| Downloads |
UACR014-BS01A, UACR014-SS01A, UACR014-WS01A
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
Description
Our 14" ADA Height Compliant Crescent Ice Maker provides unsurpassed performance, delivering up to 23 lbs. of ice per day and a storage capacity of 12 lbs.
U-Line’s ADA Height Compliant Crescent Ice Machine is available in stainless, black, or white door finishes — perfect for any design aesthetic.
This efficient ice maker requires no drain, making installation simple and convenient for any space.
Key Features
-
Makes crescent-shaped cubes approx. 1⁄2" W x 3⁄4" H x 2 1⁄4" L
-
Produces up to 25 lbs of crescent ice per day
-
Stores 12 lb of ice
-
On / Off switch for easy operation
-
White interior for a clean, bright look
-
Stainless steel handle (7⁄8" diameter)
-
Field reversible door shipped right-hand hinged
-
Built-in or freestanding installation flexibility
-
No drain required for easy setup
Dimensions
| Specification | Measurement |
|---|---|
| Product Depth | 16 15/32" (430mm) |
| Product Height | 24 3/4" (629mm) |
| Product Width | 13 7/8" (352mm) |
| Shipping Depth | 24.25" (616mm) |
| Shipping Height | 30" (762mm) |
| Shipping Width | 17.13" (435mm) |
| Shipping Weight | 61 lb (28 kg) |
Other Details
| Item | Details |
|---|---|
| ADA Height | Yes |
| Amps: Running (115 v) | 2.5 A |
| Capacity Ice | 12 lb |
| Ice Production | 23 lb per day |
| Ice Type | Crescent Ice |
| Control Type | Switch |
| Defrost Type | Manual |
| Refrigerant Type | R600a |
Warranties & Certifications
| Item | Details |
|---|---|
| Current Product Warranty | Available |
| Downloads |
Shipping
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
