Great reasons to buy from us:
-
FREE SHIPPING
-
GUARANTEED LOWEST PRICE
-
FAST ORDER PROCESSING
-
30 DAY MONEY BACK GUARANTEE
For over 50 years, U-Line Crescent Ice Makers have been the trusted choice for marine craft owners — from yachts to boats — delivering durability and reliable performance on the water. The compact 14" Marine Crescent Ice Maker produces up to 23 lbs of ice per day with a 12 lb storage capacity, ensuring a steady supply of fresh crescent-shaped ice wherever your adventures take you. This model also offers stainless flange options for flush to door, flush to cabinet, or no flange installations. Designed for versatility and convenience, this unit requires no drain and supports built-in or freestanding applications.
Key Features
-
Produces crescent-shaped cubes approximately ½" W x ¾" H x 2¼" L
-
Makes up to 25 lbs of crescent ice per day
-
12 lb ice storage capacity
-
On/off switch for simple operation
-
White interior
-
Stainless steel handle (7⁄8" diameter)
-
Built-in or freestanding installation options
-
No drain required for easy setup
Details
| Item | Details |
|---|---|
| Amps: Running (115 V) | 2.5 A |
| Capacity: Ice Storage | 12 lb |
| Ice Production | 23 lb per day |
| Ice Type | Crescent Ice |
| Control Type | Switch |
| Defrost Type | Manual |
| Refrigerant Type | R600a |
| Shipping Depth | 24.25" (616mm) |
| Shipping Height | 30" (762mm) |
| Shipping Width | 17.13" (435mm) |
| Shipping Weight | 61 lb (28 kg) |
Dimensions
No Flange
| Item | Details |
|---|---|
| Product Depth | 17" (432mm) |
| Product Height | 25 1/16" (637mm) |
| Product Width | 14" (356mm) |
Flush to Cabinet
| Item | Details |
|---|---|
| Product Depth | 17" (432mm) |
| Product Height | 25 1/8" (638mm) |
| Product Width | 15 1/8" (384mm) |
Flush to Door
| Item | Details |
|---|---|
| Product Depth | 17" (432mm) |
| Product Height | 26 1/16" (662mm) |
| Product Width | 15 15/16" (405mm) |
Warranties & Certifications
| Item | Details |
|---|---|
| Current Product Warranty | Available |
| Downloads | Spec Sheet, User Guide & Service Manual |
UMCR014-SC01A, UMCR014-SC02A, UMCR014-SD01A, UMCR014-SD02A, UMCR014-SS01A, UMCR014-SS02A
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
Description
For over 50 years, U-Line Crescent Ice Makers have been the trusted choice for marine craft owners — from yachts to boats — delivering durability and reliable performance on the water. The compact 14" Marine Crescent Ice Maker produces up to 23 lbs of ice per day with a 12 lb storage capacity, ensuring a steady supply of fresh crescent-shaped ice wherever your adventures take you. This model also offers stainless flange options for flush to door, flush to cabinet, or no flange installations. Designed for versatility and convenience, this unit requires no drain and supports built-in or freestanding applications.
Key Features
-
Produces crescent-shaped cubes approximately ½" W x ¾" H x 2¼" L
-
Makes up to 25 lbs of crescent ice per day
-
12 lb ice storage capacity
-
On/off switch for simple operation
-
White interior
-
Stainless steel handle (7⁄8" diameter)
-
Built-in or freestanding installation options
-
No drain required for easy setup
Details
| Item | Details |
|---|---|
| Amps: Running (115 V) | 2.5 A |
| Capacity: Ice Storage | 12 lb |
| Ice Production | 23 lb per day |
| Ice Type | Crescent Ice |
| Control Type | Switch |
| Defrost Type | Manual |
| Refrigerant Type | R600a |
| Shipping Depth | 24.25" (616mm) |
| Shipping Height | 30" (762mm) |
| Shipping Width | 17.13" (435mm) |
| Shipping Weight | 61 lb (28 kg) |
Dimensions
No Flange
| Item | Details |
|---|---|
| Product Depth | 17" (432mm) |
| Product Height | 25 1/16" (637mm) |
| Product Width | 14" (356mm) |
Flush to Cabinet
| Item | Details |
|---|---|
| Product Depth | 17" (432mm) |
| Product Height | 25 1/8" (638mm) |
| Product Width | 15 1/8" (384mm) |
Flush to Door
| Item | Details |
|---|---|
| Product Depth | 17" (432mm) |
| Product Height | 26 1/16" (662mm) |
| Product Width | 15 15/16" (405mm) |
Warranties & Certifications
| Item | Details |
|---|---|
| Current Product Warranty | Available |
| Downloads | Spec Sheet, User Guide & Service Manual |
Shipping
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
