Great reasons to buy from us:
-
FREE SHIPPING
-
GUARANTEED LOWEST PRICE
-
FAST ORDER PROCESSING
-
30 DAY MONEY BACK GUARANTEE
A favorite among cocktail enthusiasts, wine lovers, and beer drinkers alike, the U-Line 15" 5 Class Slide & Secure™ Beverage Center is the ultimate home bar companion. Built with stainless steel inside and out, this premium unit features convection cooling for rapid and consistent temperature control, paired with a variable speed compressor for quieter, energy-efficient operation.
Part of U-Line’s 5 Class Collection, this beverage center offers an industry-exclusive full-depth lower interior to maximize storage, adjustable blue and white LED lighting, and U-Adjust™ 19-position flexibility for custom configuration of wine racks and Slide & Secure™ bins. Designed for elegance and functionality.
Key Features
-
Industry Exclusive: Full-depth lower interior maximizes storage space
-
Variable Speed Compressor: Quiet, energy-efficient, and fast temperature response
-
Convection cooling system ensures even and rapid cooling
-
Stainless steel interior, cabinet, grille, and accents for premium durability
-
U-Adjust™ interior system: 19 adjustable positions for flexible storage
-
Two full-extension Slide & Secure™ bins and two full-extension wine racks
-
Digital touch pad control for precise temperature management
-
Temperature range: 33°F to 70°F
-
Adjustable LED lighting in blue or white
-
Soft-close door with articulating hinges
-
2.9 cu ft capacity: Holds up to 8 wine bottles (750 ml) and 34 bottles (12 oz) or 54 cans (12 oz)
-
Stainless steel handle (7⁄8" diameter)
-
Built-in or freestanding installation
-
Four adjustable leveling legs for stability
Details
More Information
| Item | Details |
|---|---|
| Amps: Running (115 V) | 1.6 A |
| Capacity Bottle | 34 |
| Capacity Can | 1206 |
| Capacity: Total Volume | 2.9 cu ft |
| Capacity: Wine Bottle (750 ml) | 8 |
| Control Type | Digital |
| Defrost Type | Automatic |
| Dimensions: Product Depth | 22 15/16" (583mm) |
| Dimensions: Product Height | 34 1/8" (867mm) |
| Dimensions: Product Width | 14 15/16" (379mm) |
| Energy Consumption (Avg. Per Year) | 285 kWh |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Shipping Depth | 28.63" (727mm) |
| Shipping Height | 36" (914mm) |
| Shipping Weight | 105 lb (48 kg) |
| Shipping Width | 17.13" (435mm) |
| Temperature Range | 33°F to 70°F |
Warranties & Certifications
| Item | Details |
|---|---|
| Current Product Warranty | Available |
| Sabbath Mode (Star K Certified) | Yes |
| Downloads |
UHBV515-SG51A, UHBV515-SG41A
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
Description
A favorite among cocktail enthusiasts, wine lovers, and beer drinkers alike, the U-Line 15" 5 Class Slide & Secure™ Beverage Center is the ultimate home bar companion. Built with stainless steel inside and out, this premium unit features convection cooling for rapid and consistent temperature control, paired with a variable speed compressor for quieter, energy-efficient operation.
Part of U-Line’s 5 Class Collection, this beverage center offers an industry-exclusive full-depth lower interior to maximize storage, adjustable blue and white LED lighting, and U-Adjust™ 19-position flexibility for custom configuration of wine racks and Slide & Secure™ bins. Designed for elegance and functionality.
Key Features
-
Industry Exclusive: Full-depth lower interior maximizes storage space
-
Variable Speed Compressor: Quiet, energy-efficient, and fast temperature response
-
Convection cooling system ensures even and rapid cooling
-
Stainless steel interior, cabinet, grille, and accents for premium durability
-
U-Adjust™ interior system: 19 adjustable positions for flexible storage
-
Two full-extension Slide & Secure™ bins and two full-extension wine racks
-
Digital touch pad control for precise temperature management
-
Temperature range: 33°F to 70°F
-
Adjustable LED lighting in blue or white
-
Soft-close door with articulating hinges
-
2.9 cu ft capacity: Holds up to 8 wine bottles (750 ml) and 34 bottles (12 oz) or 54 cans (12 oz)
-
Stainless steel handle (7⁄8" diameter)
-
Built-in or freestanding installation
-
Four adjustable leveling legs for stability
Details
More Information
| Item | Details |
|---|---|
| Amps: Running (115 V) | 1.6 A |
| Capacity Bottle | 34 |
| Capacity Can | 1206 |
| Capacity: Total Volume | 2.9 cu ft |
| Capacity: Wine Bottle (750 ml) | 8 |
| Control Type | Digital |
| Defrost Type | Automatic |
| Dimensions: Product Depth | 22 15/16" (583mm) |
| Dimensions: Product Height | 34 1/8" (867mm) |
| Dimensions: Product Width | 14 15/16" (379mm) |
| Energy Consumption (Avg. Per Year) | 285 kWh |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Shipping Depth | 28.63" (727mm) |
| Shipping Height | 36" (914mm) |
| Shipping Weight | 105 lb (48 kg) |
| Shipping Width | 17.13" (435mm) |
| Temperature Range | 33°F to 70°F |
Warranties & Certifications
| Item | Details |
|---|---|
| Current Product Warranty | Available |
| Sabbath Mode (Star K Certified) | Yes |
| Downloads |
Shipping
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
