Great reasons to buy from us:
-
FREE SHIPPING
-
GUARANTEED LOWEST PRICE
-
FAST ORDER PROCESSING
-
30 DAY MONEY BACK GUARANTEE
Store fresh produce, deli foods, pantry items, beverages, and more in our 15" 5 Class Slide & Secure™ Refrigerator. This product features stainless steel inside and out, convection cooling for quick and consistent temperatures, and a state-of-the-art variable speed compressor. Robust and refined, U-Line's 5 Class Collection features an industry-exclusive full-depth lower interior allowing you to maximize storage space, adjustable blue and white LED lighting, and U-Adjust™ 19 position adjustment for Slide & Secure™ robust bins to contain and protect. This model can be built-in or used freestanding and is available with stainless steel or integrated door finishes that accept a custom door panel to match your surrounding cabinetry.
Key Features
-
Industry Exclusive: Full-depth lower interior maximizes storage options
-
Industry Leading: Variable speed compressor delivers maximum energy efficiency, faster temperature response, and quieter operation
-
Convection cooling system provides a quick cool down and consistent temperature
-
Stainless steel interior
-
Stainless steel cabinet, grille, and accents
-
U-Adjust™ Interior: 19 adjustable positions
-
Three removable, full-extension Slide & Secure™ Bins
-
Digital touch pad control
-
Temperature range: 33°F to 70°F
-
Adjustable bright white or blue LED lighting
-
Soft close door with articulating hinges
-
Volume of 2.9 cu ft holds up to 47 bottles (12 oz) or 72 cans (12 oz)
-
Stainless steel handle (7⁄8" diameter)
-
Integrated model requires 3⁄4" custom door panel and handle (not supplied by U-Line)
-
Field reversible door is shipped right-hand hinged
-
Built-in or freestanding
-
Four adjustable leveling legs
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Product Depth | 22 15/16" (583 mm) |
| Product Height | 33 11/16" (855 mm) |
| Product Width | 14 15/16" (379 mm) |
| Shipping Depth | 28.63" (727 mm) |
| Shipping Height | 36" (914 mm) |
| Shipping Width | 17.13" (435 mm) |
| Shipping Weight | 105 lb (48 kg) |
Other Details
| Specification | Value |
|---|---|
| Amps: Running (115 V) | 1.6 A |
| Capacity Bottle | 47 |
| Capacity Can | 72 |
| Capacity: Total Volume | 2.9 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Defrost Type | Automatic |
| Energy Consumption (Avg. Per Year) | 285 kWh |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Temperature Range | 33°F to 70°F |
Warranties & Certifications
| Item | Details |
|---|---|
| Current Product Warranty | Available |
| Sabbath Mode (Star K Certified) | Yes |
| Downloads |
UHRE515-IG01A, UHRE515-IS01A, UHRE515-SG01A, UHRE515-SS01A
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
Description
Store fresh produce, deli foods, pantry items, beverages, and more in our 15" 5 Class Slide & Secure™ Refrigerator. This product features stainless steel inside and out, convection cooling for quick and consistent temperatures, and a state-of-the-art variable speed compressor. Robust and refined, U-Line's 5 Class Collection features an industry-exclusive full-depth lower interior allowing you to maximize storage space, adjustable blue and white LED lighting, and U-Adjust™ 19 position adjustment for Slide & Secure™ robust bins to contain and protect. This model can be built-in or used freestanding and is available with stainless steel or integrated door finishes that accept a custom door panel to match your surrounding cabinetry.
Key Features
-
Industry Exclusive: Full-depth lower interior maximizes storage options
-
Industry Leading: Variable speed compressor delivers maximum energy efficiency, faster temperature response, and quieter operation
-
Convection cooling system provides a quick cool down and consistent temperature
-
Stainless steel interior
-
Stainless steel cabinet, grille, and accents
-
U-Adjust™ Interior: 19 adjustable positions
-
Three removable, full-extension Slide & Secure™ Bins
-
Digital touch pad control
-
Temperature range: 33°F to 70°F
-
Adjustable bright white or blue LED lighting
-
Soft close door with articulating hinges
-
Volume of 2.9 cu ft holds up to 47 bottles (12 oz) or 72 cans (12 oz)
-
Stainless steel handle (7⁄8" diameter)
-
Integrated model requires 3⁄4" custom door panel and handle (not supplied by U-Line)
-
Field reversible door is shipped right-hand hinged
-
Built-in or freestanding
-
Four adjustable leveling legs
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Product Depth | 22 15/16" (583 mm) |
| Product Height | 33 11/16" (855 mm) |
| Product Width | 14 15/16" (379 mm) |
| Shipping Depth | 28.63" (727 mm) |
| Shipping Height | 36" (914 mm) |
| Shipping Width | 17.13" (435 mm) |
| Shipping Weight | 105 lb (48 kg) |
Other Details
| Specification | Value |
|---|---|
| Amps: Running (115 V) | 1.6 A |
| Capacity Bottle | 47 |
| Capacity Can | 72 |
| Capacity: Total Volume | 2.9 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Defrost Type | Automatic |
| Energy Consumption (Avg. Per Year) | 285 kWh |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Temperature Range | 33°F to 70°F |
Warranties & Certifications
| Item | Details |
|---|---|
| Current Product Warranty | Available |
| Sabbath Mode (Star K Certified) | Yes |
| Downloads |
Shipping
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
