Great reasons to buy from us:
-
FREE SHIPPING
-
GUARANTEED LOWEST PRICE
-
FAST ORDER PROCESSING
-
30 DAY MONEY BACK GUARANTEE
For over 50 years, U-Line Crescent Ice Makers have been the trusted choice for marine craft owners — from luxury yachts to recreational boats. The U-Line 15" Marine Crescent Ice Maker delivers exceptional performance, producing up to 25 lbs. of crescent-shaped ice per day with a 25 lb storage capacity. Designed with marine-grade durability, this unit features a stainless steel door finish, no-drain installation, and a compact 15" design, making it the perfect companion for your onboard galley or wet bar.
Key Features
-
Produces up to 25 lbs of crescent ice per day
-
Stores 25 lbs of ice for continuous supply
-
Makes crescent-shaped cubes approx. ½" W x ¾" H x 2¼" L
-
No drain required – ideal for marine installations
-
Stainless steel door and handle (⅞" diameter)
-
White interior for a clean, bright look
-
On/Off switch for easy control
-
Field reversible door (ships right-hand hinged)
-
Built-in or freestanding versatility
-
230V models available (see u-line.com for details)
Details
More Information
| Item | Details |
|---|---|
| Amps: Running (115 V) | 2.5 A |
| Capacity Ice | 25 lb |
| Control Type | Switch |
| Defrost Type | Manual |
| Dimensions: Product Depth | 20 1/8" (511mm) |
| Dimensions: Product Height | 27 1/2" (699mm) |
| Dimensions: Product Width | 14 7/8" (378mm) |
| Ice Production | 25 lb |
| Ice Type | Crescent Ice |
| Refrigerant Type | R600a |
| Shipping Depth | 24.25" (616mm) |
| Shipping Height | 30" (762mm) |
| Shipping Weight | 61 lb (28 kg) |
| Shipping Width | 17.13" (435mm) |
Warranties & Certifications
| Item | Details |
|---|---|
| Current Product Warranty | Available |
| Downloads | Spec Sheet, User Guide & Service Manual ,Quick Start Guide |
UHRE124-SG81A, UHRE124-SG01A, UHRE124-SS81A, UHRE124-SS01A, UHRE124-IG81A, UHRE124-IG01A, UHRE124-IS81A, UHRE124-IS01A, UHRE124-BS81A, UHRE124-BS01A, UHRE124-WS81A, UHRE124-WS01A
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
Description
For over 50 years, U-Line Crescent Ice Makers have been the trusted choice for marine craft owners — from luxury yachts to recreational boats. The U-Line 15" Marine Crescent Ice Maker delivers exceptional performance, producing up to 25 lbs. of crescent-shaped ice per day with a 25 lb storage capacity. Designed with marine-grade durability, this unit features a stainless steel door finish, no-drain installation, and a compact 15" design, making it the perfect companion for your onboard galley or wet bar.
Key Features
-
Produces up to 25 lbs of crescent ice per day
-
Stores 25 lbs of ice for continuous supply
-
Makes crescent-shaped cubes approx. ½" W x ¾" H x 2¼" L
-
No drain required – ideal for marine installations
-
Stainless steel door and handle (⅞" diameter)
-
White interior for a clean, bright look
-
On/Off switch for easy control
-
Field reversible door (ships right-hand hinged)
-
Built-in or freestanding versatility
-
230V models available (see u-line.com for details)
Details
More Information
| Item | Details |
|---|---|
| Amps: Running (115 V) | 2.5 A |
| Capacity Ice | 25 lb |
| Control Type | Switch |
| Defrost Type | Manual |
| Dimensions: Product Depth | 20 1/8" (511mm) |
| Dimensions: Product Height | 27 1/2" (699mm) |
| Dimensions: Product Width | 14 7/8" (378mm) |
| Ice Production | 25 lb |
| Ice Type | Crescent Ice |
| Refrigerant Type | R600a |
| Shipping Depth | 24.25" (616mm) |
| Shipping Height | 30" (762mm) |
| Shipping Weight | 61 lb (28 kg) |
| Shipping Width | 17.13" (435mm) |
Warranties & Certifications
| Item | Details |
|---|---|
| Current Product Warranty | Available |
| Downloads | Spec Sheet, User Guide & Service Manual ,Quick Start Guide |
Shipping
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
