Great reasons to buy from us:
-
FREE SHIPPING
-
GUARANTEED LOWEST PRICE
-
FAST ORDER PROCESSING
-
30 DAY MONEY BACK GUARANTEE
Our 15" 1 Class Wine Refrigerator is a wine lover's dream. This model is available with stainless steel, black, or integrated door finishes that accept a custom door panel to match your surrounding cabinetry. Designed to preserve your favorite wine varietals, U-Line's 1 Class installs beautifully into cabinetry or in freestanding applications.
Key Features
-
Convection cooling system provides a quick cool down and consistent temperature
-
Black interior
-
LowE coated, argon gas-filled, dual thermopane glass door provides protection from harmful UV light
-
Stainless steel full-wrap door and handle (7/8" diameter)
-
Stainless steel grille (stainless model), black metal grille (black and integrated models)
-
Five, three-quarter extension, black wine racks
-
Wine racks accommodate a variety of bottle shapes and sizes; the fourth and fifth racks allow for larger diameter wine and champagne bottles
-
Digital touch pad control
-
Temperature range: 34°F to 60°F
-
Bright white LED lighting
-
Volume of 3 cu ft holds up to 24 wine bottles (750 ml)
-
Field reversible door is shipped right-hand hinged
-
Built-in or freestanding
-
Four adjustable leveling legs
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Product Depth | 22 1/4" (562 mm) |
| Product Height | 34 1/8" (867 mm) |
| Product Width | 14 15/16" (379 mm) |
| Shipping Depth | 28.5" (724 mm) |
| Shipping Height | 36" (914 mm) |
| Shipping Width | 17.13" (435 mm) |
| Shipping Weight | 102 lb (46 kg) |
Other Details
| Specification | Value |
|---|---|
| Amps: Running (115 V) | 1.2 A |
| Capacity: Total Volume | 3.0 cu ft |
| Capacity: Wine Bottle (750 ml) | 24 |
| Control Type | Digital |
| Defrost Type | Automatic |
| Energy Consumption (Avg. Per Year) | 285 kWh |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Temperature Range | 34°F to 60°F |
Warranties & Certifications
| Item | Details |
|---|---|
| Current Product Warranty | Available |
| Sabbath Mode (Star K Certified) | Yes |
| Downloads |
UHWC115-BG01A, UHWC115-IG01A, UHWC115-IS01A, UHWC115-SG01A
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
Description
Our 15" 1 Class Wine Refrigerator is a wine lover's dream. This model is available with stainless steel, black, or integrated door finishes that accept a custom door panel to match your surrounding cabinetry. Designed to preserve your favorite wine varietals, U-Line's 1 Class installs beautifully into cabinetry or in freestanding applications.
Key Features
-
Convection cooling system provides a quick cool down and consistent temperature
-
Black interior
-
LowE coated, argon gas-filled, dual thermopane glass door provides protection from harmful UV light
-
Stainless steel full-wrap door and handle (7/8" diameter)
-
Stainless steel grille (stainless model), black metal grille (black and integrated models)
-
Five, three-quarter extension, black wine racks
-
Wine racks accommodate a variety of bottle shapes and sizes; the fourth and fifth racks allow for larger diameter wine and champagne bottles
-
Digital touch pad control
-
Temperature range: 34°F to 60°F
-
Bright white LED lighting
-
Volume of 3 cu ft holds up to 24 wine bottles (750 ml)
-
Field reversible door is shipped right-hand hinged
-
Built-in or freestanding
-
Four adjustable leveling legs
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Product Depth | 22 1/4" (562 mm) |
| Product Height | 34 1/8" (867 mm) |
| Product Width | 14 15/16" (379 mm) |
| Shipping Depth | 28.5" (724 mm) |
| Shipping Height | 36" (914 mm) |
| Shipping Width | 17.13" (435 mm) |
| Shipping Weight | 102 lb (46 kg) |
Other Details
| Specification | Value |
|---|---|
| Amps: Running (115 V) | 1.2 A |
| Capacity: Total Volume | 3.0 cu ft |
| Capacity: Wine Bottle (750 ml) | 24 |
| Control Type | Digital |
| Defrost Type | Automatic |
| Energy Consumption (Avg. Per Year) | 285 kWh |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Temperature Range | 34°F to 60°F |
Warranties & Certifications
| Item | Details |
|---|---|
| Current Product Warranty | Available |
| Sabbath Mode (Star K Certified) | Yes |
| Downloads |
Shipping
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
