Great reasons to buy from us:
-
FREE SHIPPING
-
GUARANTEED LOWEST PRICE
-
FAST ORDER PROCESSING
-
30 DAY MONEY BACK GUARANTEE
Store fresh produce, deli foods, pantry items, beverages, and more in our 24" 2000 Series Refrigerator Drawers. U-Line's 2000 Series features convection cooling for quick and consistent temperatures along with two slide-out stainless steel drawers with bright white LED lighting, digital controls, drawer finishes in stainless steel or integrated panel-ready, and beautiful integration capabilities with toe-kicks that can accept a custom panel to match your surrounding cabinetry.
Key Features
-
Convection cooling system provides a quick cool down and consistent temperature
-
Two full-extension stainless steel drawers
-
The lower drawer is large enough to fit 2 one-gallon containers with additional space for more storage
-
Digital touch pad control
-
Temperature range: 34°F to 45°F
-
Bright white LED lighting
-
Volume of 4.9 cu ft holds up to 90 bottles (12 oz) or 142 cans (12 oz)
-
Stainless steel handles (7⁄8" diameter)
-
Integrated model requires 3⁄4" custom door panel and handle (not supplied by U-Line)
-
Designed for built-in applications (galvanized exterior cabinet)
-
Four adjustable leveling legs
-
Grille can accept an integrated toe-kick
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Product Depth | 23 7/16" (595 mm) |
| Product Height | 33 11/16" (856 mm) |
| Product Width | 23 5/8" (600 mm) |
| Shipping Depth | 28.63" (727 mm) |
| Shipping Height | 36" (914 mm) |
| Shipping Width | 26.5" (673 mm) |
| Shipping Weight | 166 lb (75.3 kg) |
Other Details
| Specification | Value |
|---|---|
| Amps: Running (115 V) | 1.2 A |
| Capacity Bottle | 90 |
| Capacity Can | 142 |
| Capacity: Total Volume | 4.9 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Defrost Type | Automatic |
| Energy Consumption (Avg. Per Year) | 300 kWh |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Temperature Range | 34°F to 45°F |
Warranties & Certifications
| Item | Details |
|---|---|
| Current Product Warranty | Available |
| Sabbath Mode (Star K Certified) | Yes |
| Downloads |
U-2224DWRINT-00A, U-2224DWRS-00A
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
Description
Store fresh produce, deli foods, pantry items, beverages, and more in our 24" 2000 Series Refrigerator Drawers. U-Line's 2000 Series features convection cooling for quick and consistent temperatures along with two slide-out stainless steel drawers with bright white LED lighting, digital controls, drawer finishes in stainless steel or integrated panel-ready, and beautiful integration capabilities with toe-kicks that can accept a custom panel to match your surrounding cabinetry.
Key Features
-
Convection cooling system provides a quick cool down and consistent temperature
-
Two full-extension stainless steel drawers
-
The lower drawer is large enough to fit 2 one-gallon containers with additional space for more storage
-
Digital touch pad control
-
Temperature range: 34°F to 45°F
-
Bright white LED lighting
-
Volume of 4.9 cu ft holds up to 90 bottles (12 oz) or 142 cans (12 oz)
-
Stainless steel handles (7⁄8" diameter)
-
Integrated model requires 3⁄4" custom door panel and handle (not supplied by U-Line)
-
Designed for built-in applications (galvanized exterior cabinet)
-
Four adjustable leveling legs
-
Grille can accept an integrated toe-kick
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Product Depth | 23 7/16" (595 mm) |
| Product Height | 33 11/16" (856 mm) |
| Product Width | 23 5/8" (600 mm) |
| Shipping Depth | 28.63" (727 mm) |
| Shipping Height | 36" (914 mm) |
| Shipping Width | 26.5" (673 mm) |
| Shipping Weight | 166 lb (75.3 kg) |
Other Details
| Specification | Value |
|---|---|
| Amps: Running (115 V) | 1.2 A |
| Capacity Bottle | 90 |
| Capacity Can | 142 |
| Capacity: Total Volume | 4.9 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Defrost Type | Automatic |
| Energy Consumption (Avg. Per Year) | 300 kWh |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Temperature Range | 34°F to 45°F |
Warranties & Certifications
| Item | Details |
|---|---|
| Current Product Warranty | Available |
| Sabbath Mode (Star K Certified) | Yes |
| Downloads |
Shipping
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
