Great reasons to buy from us:
-
FREE SHIPPING
-
GUARANTEED LOWEST PRICE
-
FAST ORDER PROCESSING
-
30 DAY MONEY BACK GUARANTEE
Store fresh produce, deli foods, pantry items, beverages, and more in our 24" Outdoor Refrigerator Drawers. The cabinet, toe-kick, and full-wrap drawers are finished in stainless steel. Designed to preserve your favorite ingredients, snacks, and beverages, U-Line's Outdoor Collection makes the perfect outdoor kitchen or bar companion.
Key Features
-
Convection cooling system provides a quick cool down and consistent temperature
-
Stainless steel cabinet, grille, and drawer fronts
-
Two full-extension stainless steel drawers
-
Digital touch pad control
-
Temperature range: 34°F to 60°F
-
Bright white LED lighting
-
Volume of 5.4 cu ft holds up to 98 bottles (12 oz) or 150 cans (12 oz)
-
Stainless steel handles (7⁄8" diameter)
-
Built-in or freestanding
-
Four adjustable leveling legs
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Product Depth | 23 1/4" (514 mm) |
| Product Height | 34 1/8" (867 mm) |
| Product Width | 24" (610 mm) |
| Shipping Depth | 28.63" (727 mm) |
| Shipping Height | 36" (914 mm) |
| Shipping Width | 26.5" (673 mm) |
| Shipping Weight | 142 lb (65 kg) |
Other Details
| Specification | Value |
|---|---|
| Amps: Running (115 V) | 1.2 A |
| Capacity Bottle | 98 |
| Capacity Can | 150 |
| Capacity: Total Volume | 5.4 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Defrost Type | Automatic |
| Energy Consumption (Avg. Per Year) | 305 kWh |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Temperature Range | 34°F to 60°F |
Warranties & Certifications
| Item | Details |
|---|---|
| Current Product Warranty | Available |
| Sabbath Mode (Star K Certified) | Yes |
| Downloads |
UODR124-SS61A
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
Description
Store fresh produce, deli foods, pantry items, beverages, and more in our 24" Outdoor Refrigerator Drawers. The cabinet, toe-kick, and full-wrap drawers are finished in stainless steel. Designed to preserve your favorite ingredients, snacks, and beverages, U-Line's Outdoor Collection makes the perfect outdoor kitchen or bar companion.
Key Features
-
Convection cooling system provides a quick cool down and consistent temperature
-
Stainless steel cabinet, grille, and drawer fronts
-
Two full-extension stainless steel drawers
-
Digital touch pad control
-
Temperature range: 34°F to 60°F
-
Bright white LED lighting
-
Volume of 5.4 cu ft holds up to 98 bottles (12 oz) or 150 cans (12 oz)
-
Stainless steel handles (7⁄8" diameter)
-
Built-in or freestanding
-
Four adjustable leveling legs
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Product Depth | 23 1/4" (514 mm) |
| Product Height | 34 1/8" (867 mm) |
| Product Width | 24" (610 mm) |
| Shipping Depth | 28.63" (727 mm) |
| Shipping Height | 36" (914 mm) |
| Shipping Width | 26.5" (673 mm) |
| Shipping Weight | 142 lb (65 kg) |
Other Details
| Specification | Value |
|---|---|
| Amps: Running (115 V) | 1.2 A |
| Capacity Bottle | 98 |
| Capacity Can | 150 |
| Capacity: Total Volume | 5.4 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Defrost Type | Automatic |
| Energy Consumption (Avg. Per Year) | 305 kWh |
| Refrigerant Type | R600a |
| Sabbath (Star K Certified) | Yes |
| Temperature Range | 34°F to 60°F |
Warranties & Certifications
| Item | Details |
|---|---|
| Current Product Warranty | Available |
| Sabbath Mode (Star K Certified) | Yes |
| Downloads |
Shipping
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
