Great reasons to buy from us:
-
FREE SHIPPING
-
GUARANTEED LOWEST PRICE
-
FAST ORDER PROCESSING
-
30 DAY MONEY BACK GUARANTEE
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE 24 in. Touchstone Dual Zone 44 Bottle Wine Cooler features an outdoor-compatible cooling system and an integrated glass door, giving you ultimate flexibility to host parties of any size. With an elevated level of luxurious design coupled with a stunning ZLINE Touchstone Wine Coolers are masterfully crafted to set a new standard of entertainment for your home — indoors or out.
This product contains many unique features such as:
Features
-
Custom Door Finish
-
Stainless Steel Interior
-
Spacious Storage - 44 Bordeaux-style (750 mL) wine bottles
-
Outdoor Compatible
-
Dual Temperature Zones - 40°F to 65°F
-
Super Cool Mode
-
Satin Stainless Steel - rust, scratch, and fingerprint-resistant
-
Adjustable Shelves - 5 full-depth and 1 half-depth stainless steel racks
-
LED Illumination - 2 full-length cool white LED interior lights
-
Seamless Integration - Zero-clearance design
-
Reversible Door - Soft-closing hinges
-
Triple-Pane Glass Door - Argon-filled, UV-resistant tempered glass
-
Touchscreen Display
-
ENERGY STAR® Certification
-
Sabbath Mode
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Product Width | 23.875 in. |
| Product Depth | 23.25 in. |
| Product Height | 34 in. |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees | 47.125 in. |
| Refrigeration Size (Width) | 24 in. |
Other Details
| Specification | Details |
|---|---|
| Appliance Category | Refrigerator |
| Fridge Capacity | 4.8 cu. ft. |
| Product Weight | 169 lb. |
| Decibels | 49 dBa |
| Voltage | 120V |
| Amps | 15A |
| Door Alarm | Yes |
| Lights | 2 |
| Number of Fridge Shelves | 5 Full-Depth and 1 Half-Depth |
Warranties & Certifications
| Item | Details |
|---|---|
| Certifications and Listings | ETL Listed, cETL Listed, California Title 20, Energy Star |
| Manufacturer Warranty | Manufacturing Warranty - 2-year parts and labor warranty, 5-year parts-only for sealed system |
Resources
RWDO-SN-24, RWDOZ-SN-24-MB, RWDOZ-SN-24-G, RWDOZ-SN-24-CB
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
Description
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE 24 in. Touchstone Dual Zone 44 Bottle Wine Cooler features an outdoor-compatible cooling system and an integrated glass door, giving you ultimate flexibility to host parties of any size. With an elevated level of luxurious design coupled with a stunning ZLINE Touchstone Wine Coolers are masterfully crafted to set a new standard of entertainment for your home — indoors or out.
This product contains many unique features such as:
Features
-
Custom Door Finish
-
Stainless Steel Interior
-
Spacious Storage - 44 Bordeaux-style (750 mL) wine bottles
-
Outdoor Compatible
-
Dual Temperature Zones - 40°F to 65°F
-
Super Cool Mode
-
Satin Stainless Steel - rust, scratch, and fingerprint-resistant
-
Adjustable Shelves - 5 full-depth and 1 half-depth stainless steel racks
-
LED Illumination - 2 full-length cool white LED interior lights
-
Seamless Integration - Zero-clearance design
-
Reversible Door - Soft-closing hinges
-
Triple-Pane Glass Door - Argon-filled, UV-resistant tempered glass
-
Touchscreen Display
-
ENERGY STAR® Certification
-
Sabbath Mode
Dimensions
| Dimension | Measurement |
|---|---|
| Product Width | 23.875 in. |
| Product Depth | 23.25 in. |
| Product Height | 34 in. |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees | 47.125 in. |
| Refrigeration Size (Width) | 24 in. |
Other Details
| Specification | Details |
|---|---|
| Appliance Category | Refrigerator |
| Fridge Capacity | 4.8 cu. ft. |
| Product Weight | 169 lb. |
| Decibels | 49 dBa |
| Voltage | 120V |
| Amps | 15A |
| Door Alarm | Yes |
| Lights | 2 |
| Number of Fridge Shelves | 5 Full-Depth and 1 Half-Depth |
Warranties & Certifications
| Item | Details |
|---|---|
| Certifications and Listings | ETL Listed, cETL Listed, California Title 20, Energy Star |
| Manufacturer Warranty | Manufacturing Warranty - 2-year parts and labor warranty, 5-year parts-only for sealed system |
Resources
Shipping
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
