Checkout Secure
Great reasons to buy from us:
  • Image of
    FREE SHIPPING
  • Image of
    GUARANTEED LOWEST PRICE
    FAST ORDER PROCESSING
    30 DAY MONEY BACK GUARANTEE
ZLINE 36" Autograph Edition 19.6 cu. ft. Built-in 2-Door Bottom Freezer Refrigerator with Internal Water and Ice Dispenser in DuraSnow Stainless Steel with Matte Black Accents (RBIVZ-SN-36-MB)
Luxury isn't meant to be desired - it's meant to be attainable.
Designed in Lake Tahoe, USA, the ZLINE 36" Autograph Edition 19.6 cu. ft. Built-in 2-Door Bottom Freezer Refrigerator with Internal Water and Ice Dispenser in DuraSnow Stainless Steel with Matte Black Accents provides a professional culinary experience by pairing unmatched performance with personalized touches. Encompassing limitless beauty, precision, and quality, the Autograph Edition Series creates a luxury look that will transform your space.
Features
  • RapidChill Mode - Save time and quickly chill your food by setting your freezer to RapidChill
  • Adjustable Shelves - Easily store larger items with spill-resistant adjustable shelving
  • Manufacturing Warranty - 2-year parts and labor warranty, 5 years sealed system parts and labor
Product Specs
Dimensions 35.75" W x 23.3" D x 83.56" H
Dimensions with Panel 35.75" W x 24.25" D x 83.56" H
Cutout Dimensions 36" W x 25" D x 84" H
Ice Maker Yes
Water Dispenser Yes
Flow Rate for Water Dispenser 0.5 GPM
Filter Water NSF. ANSI 42
Capacity 19.6 cu. ft.
Fridge Capacity 14 cu. ft.
Freezer Capacity 5.6 cu. ft.
Flex Drawer Capacity 1.1 cu. ft.
Additional Temperature Zone Controls 30°F (-1°C) - 41°F (5°C)
Decibels 43 dBA
Supply Voltage 120V/60Hz
Dedicated Circuit 15A
Rated Current (Amps) 3A
ENERGYSTAR Yes
Energy Consumption 587 kWh/year
Estimated Yearly Energy Cost 70
Door Alarm Yes
Depth Type Counter-Depth
Door Style French Door
Freezer Drawer Bins 2
Freezer Door Style Pull-Out Drawer
Door Bins 6
Number of Fridge Shelves 3
Height to Top of Door 83.56"
Ice Maker Type Automatic
Ice Amount per Day 3.9 lbs / Day
Ice Tray Storage 8.4 lbs
Ice/Water Dispenser Location Internal
Replacement Filter Model Number RBIV-205A
Lights 4 LED (3 fridge, 1 freezer)
Installation Depth 25"
Certifications ETL Listed, Energy Star Certified
Weight 430.60 lbs
Manuals & Guides
User Manual
Installation Guide
SKU of this product:
RBIVZ-SN-36-MB
Customer Reviews
Be the first to write a review
0%
(0)
0%
0%
0%
0%
Description
Features
Product Specs
Ice Maker Yes
Water Dispenser Yes
Filter Water NSF. ANSI 42
Capacity 19.6 cu. ft.
Fridge Capacity 14 cu. ft.
Freezer Capacity 5.6 cu. ft.
Decibels 43 dBA
Supply Voltage 120V/60Hz
Dedicated Circuit 15A
Rated Current (Amps) 3A
ENERGYSTAR Yes
Door Alarm Yes
Depth Type Counter-Depth
Door Style French Door
Freezer Drawer Bins 2
Door Bins 6
Number of Fridge Shelves 3
Height to Top of Door 83.56"
Ice Maker Type Automatic
Ice Tray Storage 8.4 lbs
Installation Depth 25"