Great reasons to buy from us:
-
FREE SHIPPING
-
GUARANTEED LOWEST PRICE
-
FAST ORDER PROCESSING
-
30 DAY MONEY BACK GUARANTEE
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 4 Element Cooktop and Electric Convection Oven combines the versatility of a nanotechnology-reinforced anti-scratch cooktop with anti-glare coating, an electric convection oven with digital thermostat technology, and a Horizon oven door window design allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Paramount Induction Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
Features
-
ZLINE Paramount Series – Polished look that aligns with any kitchen layout or style
-
Exclusive Knobs and Handle – Elegant Matte Black knob and handle accents
-
Anti-Scratch Glass Cooktop – Nanotechnology-reinforced for long-lasting durability and a flawless surface
-
Custom Door Finish – Beautiful White Matte oven door
-
4 Flexible Cooking Zones – Four dynamic cooktop heating elements for versatile cooking
-
Exceptional Durability – 7.5 Mohs hardness rating, stronger than quartz and comparable to high-carbon steel
-
Anti-Glare Matte Surface – Reduces reflections, resists fingerprints, and simplifies cleaning
-
Seamless Bridge Cooking Zone – Merge adjacent elements for large cookware and griddles
-
Horizon Oven Window – Large viewing window for easy monitoring of your cooking
-
Fast Preheating – Digital thermostat technology ensures quicker and consistent convection cooking
-
9 Multi-Purpose Cooking Levels – Heat control for everything from gentle simmer to heavy frying
-
Specialty Power Boost Mode – Extra surge of heat for rapid boiling or flash searing
-
Certified Non-Toxic and Safe – Tested against 247 high-concern substances by ECHA
-
Ultra Quiet Operation – Built-in cooling fan operates with minimal sound
-
Powerful Convection Cooking – High-speed, high-wattage fan ensures precise heat distribution
-
Spacious Oven With Halogen Lights – Fit pans up to 20 in. wide inside a 4.2 cu. ft. oven
-
Stunning Stainless Steel – Corrosion-resistant 430-grade stainless steel
-
StayPut Oven Door Hinges – Supports full weight of oven door for safety and convenience
-
Premium Oven Insulation – 3-layer glass door with aluminum mesh seal and porcelain-lined interior
-
Smooth Glide Ball-Bearing Oven Racks – 2 durable racks for ease when working with large dishes
-
Manufacturer Warranty – 1-year parts and service warranty
Dimensions
| Measurement | Size |
|---|---|
| Overall Dimensions | 30 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H |
| Product Width | 30 in. |
| Product Depth | 27.75 in. |
| Product Height | 36 in. |
| Cooktop Size (Width) | 30 in. |
| Oven Interior Dimensions | 24.875 in. W x 17.75 in. D x 16.00 in. H |
Other Details
| Specification | Details |
|---|---|
| Appliance Category | Induction Range |
| Back Left Burner Wattage | 2000 / 2600 |
| Front Left Burner Wattage | 2000 / 2600 |
| Front Right Burner Wattage | 1200 / 1500 |
| Convection Fan | Yes |
| Oven Capacity | 4.2 cu. ft. |
| Cooktop Features | (4) Element Cooktop with Anti-Scratch Matte Glass, Power Boost Mode, Hot Surface Indicator Light, and (1) Bridge Cooking Zone |
| Oven Features | Manual Clean - Convection Electric Oven - 4.2 cu. ft. deep oven |
| Control Type | Manual Front Control |
| Product Weight | 213 lb. |
| Fuel Type | Convection Electric Oven- Induction Cooktop |
| Voltage | 120 / 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Amps | 50A |
Warranties & Certifications
| Item | Details |
|---|---|
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | 1 year parts and service |
Documents
SINRZ-WM-30-MB, SINRSZ-WM-30-MB
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
Description
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 30 in. 4.2 cu. ft. Paramount Induction Range with 4 Element Cooktop and Electric Convection Oven combines the versatility of a nanotechnology-reinforced anti-scratch cooktop with anti-glare coating, an electric convection oven with digital thermostat technology, and a Horizon oven door window design allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Paramount Induction Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
Features
-
ZLINE Paramount Series – Polished look that aligns with any kitchen layout or style
-
Exclusive Knobs and Handle – Elegant Matte Black knob and handle accents
-
Anti-Scratch Glass Cooktop – Nanotechnology-reinforced for long-lasting durability and a flawless surface
-
Custom Door Finish – Beautiful White Matte oven door
-
4 Flexible Cooking Zones – Four dynamic cooktop heating elements for versatile cooking
-
Exceptional Durability – 7.5 Mohs hardness rating, stronger than quartz and comparable to high-carbon steel
-
Anti-Glare Matte Surface – Reduces reflections, resists fingerprints, and simplifies cleaning
-
Seamless Bridge Cooking Zone – Merge adjacent elements for large cookware and griddles
-
Horizon Oven Window – Large viewing window for easy monitoring of your cooking
-
Fast Preheating – Digital thermostat technology ensures quicker and consistent convection cooking
-
9 Multi-Purpose Cooking Levels – Heat control for everything from gentle simmer to heavy frying
-
Specialty Power Boost Mode – Extra surge of heat for rapid boiling or flash searing
-
Certified Non-Toxic and Safe – Tested against 247 high-concern substances by ECHA
-
Ultra Quiet Operation – Built-in cooling fan operates with minimal sound
-
Powerful Convection Cooking – High-speed, high-wattage fan ensures precise heat distribution
-
Spacious Oven With Halogen Lights – Fit pans up to 20 in. wide inside a 4.2 cu. ft. oven
-
Stunning Stainless Steel – Corrosion-resistant 430-grade stainless steel
-
StayPut Oven Door Hinges – Supports full weight of oven door for safety and convenience
-
Premium Oven Insulation – 3-layer glass door with aluminum mesh seal and porcelain-lined interior
-
Smooth Glide Ball-Bearing Oven Racks – 2 durable racks for ease when working with large dishes
-
Manufacturer Warranty – 1-year parts and service warranty
Dimensions
| Measurement | Size |
|---|---|
| Overall Dimensions | 30 in. W x 27.75 in. D x 36 in. H |
| Product Width | 30 in. |
| Product Depth | 27.75 in. |
| Product Height | 36 in. |
| Cooktop Size (Width) | 30 in. |
| Oven Interior Dimensions | 24.875 in. W x 17.75 in. D x 16.00 in. H |
Other Details
| Specification | Details |
|---|---|
| Appliance Category | Induction Range |
| Back Left Burner Wattage | 2000 / 2600 |
| Front Left Burner Wattage | 2000 / 2600 |
| Front Right Burner Wattage | 1200 / 1500 |
| Convection Fan | Yes |
| Oven Capacity | 4.2 cu. ft. |
| Cooktop Features | (4) Element Cooktop with Anti-Scratch Matte Glass, Power Boost Mode, Hot Surface Indicator Light, and (1) Bridge Cooking Zone |
| Oven Features | Manual Clean - Convection Electric Oven - 4.2 cu. ft. deep oven |
| Control Type | Manual Front Control |
| Product Weight | 213 lb. |
| Fuel Type | Convection Electric Oven- Induction Cooktop |
| Voltage | 120 / 240V |
| Frequency | 60 Hz |
| Amps | 50A |
Warranties & Certifications
| Item | Details |
|---|---|
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | 1 year parts and service |
Documents
Shipping
| Shipping | This item originates and ships within the United States. Will usually ship within 1 business day if in stock. *Note that due to recent supply chain delays, some products may be backordered, please call to confirm!* |
![]() |
Please allow 1-2 weeks for your order to arrive after shipping confirmation. Product ship times may be longer if freight carrier is required. We source products from US suppliers at the lowest prices. This means sometimes you may have to wait a little longer to get your order but it's always worth it! |
|
