Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 36 in. 28.9 cu. ft. Standard-Depth French Door External Water Dispenser Refrigerator with Dual Ice Maker in Fingerprint-Resistant Stainless Steel and Matte Black Modern Handles (RSMZ-W-36-FMB) features a state-of-the-art cooling system, a professional built-in water and ice dispenser, and an expansive interior designed to store more items than ever before. With an elevated level of luxurious design, ZLINE Autograph Edition Standard-Depth Refrigerators are masterfully crafted to preserve more space for what matters.
Features
-
Autograph Edition Series - Enjoy a timeless look in your kitchen with 3 luxurious Matte Black modern handles, giving your counter-depth refrigerator an elegant, unmatched style
-
Standard-Depth Design - Enhance your home with a standard-depth refrigerator that complements any kitchen design with increased interior capacity
-
Spacious Capacity - Easily organize items with an 18.5 cu. ft. refrigeration compartment and 10.4 cu. ft. freezer compartment — totaling 28.9 cu. ft. of storage capability
-
External Water and Ice Dispenser - Deliver fresh filtered water and crushed or cubed ice from a sleek in-door dispenser that fits containers up to 10 in. tall
-
Dual Ice Makers - Produce nearly 7 pounds of ice daily — 4 pounds in the primary in-door ice maker and 2.8 pounds in the secondary ice maker inside the freezer
-
Super Cool and Super Freeze Modes - Save time and quickly chill food with unique functions that automatically set the fridge temperature to 34°F and freezer to -7°F
-
Bright White Interior - Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence by pairing best-in-class freshness with Bright White interior standard-depth units
-
Fingerprint-Resistant Stainless Steel - Minimize cleaning with ZLINE’s smudge-proof and fingerprint-resistant 430-grade stainless steel finish
-
Digital LED Display - Set temperatures and navigate menu options to change the appliance to vacation, sabbath, or eco modes with an ADA-accessible LED control panel on the fridge door
-
Spill-Resistant Glass Shelves - Effortlessly store items in the refrigerator on 4 spill-resistant adjustable glass shelves, 1 of which is foldable to allow more flexibility
-
Dual Crisper Drawers - Enjoy best-in-class freshness for fruits and vegetables with a pair of half-width humidity-controlled crisper drawers
-
Full-Width Pantry Drawer - A full-width pantry drawer provides substantial storage for produce, meats, and other food items you want to keep fresher longer
-
8 LED Lights - Fully illuminate your appliance with 5 bright built-in LED lights in the refrigerator, 1 in the freezer, and 2 more in the water and ice dispenser
-
Dual Cooling - Separate refrigerator and freezer systems provide efficient cooling while ensuring air and odors are not mixed between compartments
-
Adjustable Door Bins - Store condiments, beverages, and other taller items inside 8 durable plastic bins, with 4 on each door
-
Full-Extension Freezer Drawers - Comfortably store frozen items of multiple shapes and sizes inside 2 spacious full-width freezer drawers
-
Adjustable Temperatures - Create the perfect cooling environment with fridge temperatures ranging from 34°F to 44°F and freezer temperatures from -7°F to 7°F
-
Water Filter - A simple-to-replace water filter is located at the bottom of the refrigerator compartment to accommodate ADA access
-
Quiet Noise Level - Enjoy peace of mind day or night with an ultra-low noise rating of 43 decibels
-
ENERGY STAR® Rated - Superior insulation coupled with a top-tier sealed cooling system saves you money while maximizing energy efficiency
-
Manufacturer Warranty - 1-year parts and labor, and a 5-year parts-only warranty on the sealed cooling system, including compressor, evaporator coil, condenser coil, filter drier
Dimensions
| Specification | Measurement |
|---|---|
| Dimensions | 35.75 in. W x 34 in. D x 69.88 in. H |
| Product Depth (in.) | 34 |
| Product Width (in.) | 36 |
| Product Height (in.) | 69.875 |
| Depth With Door(s) Open 90 Degrees (in.) | 48.13 |
| Cut-out Dimensions | 37.25 in. W x 31.5 in. D x 71.875 in. H |
| Refrigeration Size (Width) | 36 |
Details
| Specification | Details |
|---|---|
| Appliance Category | Refrigerator |
| Hardware Color/Finish | Matte Black |
| Fridge Capacity | 18.54 cu. ft. |
| Freezer Capacity | 10.35 cu. ft. |
| Energy Consumption | 743 kWh/year |
| Ice Maker | Yes |
| Ice Amount per Day (lbs.) | 6.83 lbs |
| Product Weight (lb.) | 348 |
| Decibels | 43 dBA |
| Door Alarm | Yes |
| Voltage | 120V/60Hz |
| Amps | 3A |
| Door Alarm | Yes |
| Lights | 8 LED (5 fridge, 1 freezer, 2 dispenser) |
| Number of Fridge Shelves | 4 |
Warranties & Certifications
| Category | Details |
|---|---|
| Certifications and Listings | UL Listed, ENERGY STAR Certified |
| Manufacturer Warranty | 1 year parts and service and 5 year parts on sealed system, including compressor, evaporator coil, condenser coil, filter drier |
